Larende Karaman haber, Karaman'daki sıcak gelişmeler, yazarlar, şehir servisleri, Karaman son dakika haberleri, Larende.com güncel
HV
28 MAYIS Pazar 09:41

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

ERDOĞAN

ERDOĞAN

%0.00
0 OY
OY FARKI 0
Açılan Sandık Oranı
%0.00
KILIÇDAROĞLU

KILIÇDAROĞLU

%0.00
0 OY
Açılan Sandık Oranı
%0.00

UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN

Memiş OKUYUCU
Memiş OKUYUCU
Giriş Tarihi : 23-08-2022 01:41

UTANGAÇ SUNUMLU ?ZORAKİ VE İSTENDİK? İNSAN

Tam yarım asırdan beri bu ülkenin eğitim fakülteleri ve eğitim/terbiye işi gören kurumlarında, eğitim karşılığı olarak bir tarif işlenmekte, anlatılmakta, gençliğimizin zihnine benliğine, bu açıklama yerleştirilmektedir!..

Nedir bu açıklama?
Kısaca açıklayalım.

Eğitim,  ?bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla kasıtlı ve istendik davranış değişikliği geliştirme sürecidir.?

Bu tarifi kim yaptı? Nerede yaptı? Nasıl yaptı?
Hangi kültürel, ilmi referanslara dayanarak yaptı? Hiç sorgulanmamış!. Bu tarifin bir teolojik, tarihi ya da dini arka planı var mı, o da sorulmamış!. Soruldu ise de buna biz rastlayamadık!. Halen tüm eğitim kurumlarımızda kullanılmakta olan bir tariften söz ediyoruz!.

Önce ?kasıt? kelimesinden başlayalım!.

Kasıt kelimesinin sözlük anlamında niyet var olmakla beraber, anlamlarından birisi de ?kötü niyet?tir. Burada hemen şu akla gelmektedir!. Çocuk ve kasıt yani çocuk ve kötü niyet!.
Bu durum bize hristiyan teolojisini çağrıştırmaktadır!. Hristiyanlıkta ?doğuştan günahkâr kabul edilen çocuk? inancını çağrıştırmaktadır!. Ve sonrasında ?istendik? davranış değişikliği, eğitim tanımına sığdırılmış bulunmakta!. Burada da hemen biz ?zorakîlik? göze çarpmakta!. 
Dönüştürme, değiştirme zoraki bir işleme, ameliyeye tabi tutma, yani ?istendik?!. İstenildiği gibi istendik!

Türk Dil Kurumu sözlüğünde ve Doğan Büyük Türkçe Sözlükte bir karşılığına rastlayamadık bu kelimenin!. Herhalde istenilen, istenen anlamında bir karşılığı olmalı!.
İnsanını doğuştan günahkâr kabul edip,  ?kasıtlı ve istendik? davranış değişikliği ameliyesine tabi tutmak!. 

Batı literatüründen alıp, kavram ve muhtevası ile kendi müfredatımızın tümünde birden uygulamak!.

İşte sömürge eğitimi tamda buna denir!. Tabi ki bu müfredatın işlendiği eğitim  sisteminden de sömürge aydını yetişecektir!.
Halbuki bizde insan doğuştan masumdur! Anneden masum doğar!. Biz onu kamil bir insan haline getirmek için terbiye ederiz, eğitiriz!. 

Hedef mütekamil insandır! 
Eşyanın hakikatine vakıf, sezgi ve dünyevi bilgiye sahip olacak, dünyayı imar edip yaşanabilir bir çevre kurmak için çalışmayı kendine düstur edinecek, dünyaya hükmetmeyi değil dünyayı korumayı benimsemiş,  kamil bir insan haline getirmek için eğitiriz biz insanı!. 

Esasında eğitim, ferdi rabbine götürecek faaliyetler bütünüdür!. Bize düşen bu faaliyetlerin bütününe genel geçer ilim ilkelerini de dahil ederek, kültür ve kimliğimizden neşet eden bir değerler dizisi haline getirmektir!.
Bunu da kendi ilim ve inşamızla yapmalı!.

Son yapılanlara bakınca eğitimi yeni baştan okumalara tabi tuttuk. Daha işin alfabesinden başladık ve  bunlar çıktı ortaya. Avrupa?nın 1920?lerde terk ettiği pozitivizme yeniden ruh üflemek için utangaç sunumlu, ?zoraki ve istendik? insan yetiştirme modelini güncelleme çabaları hakkında yazmaya devam edeceğiz!.  

Hasılı eğitimi yazmaya devam edeceğiz dostlar. Kâmil insan hedefimizi, bu toprakların medeniyet değerlerini yeniden ihya edecek neslin yetişeceği bir eğitim sistemi için yazmaya devam edeceğiz.
Sağlıcakla kalın dostlar!.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI 27 Mayıs Darbesini Kim Yaptı? Türkiye Yüzyılında Eğitim Eğitim Gündemin Neresinde? Şehirlilik, Şehircilik ve Deprem Halk Şiirinin Altın Halkası: Aşık Veysel (1894- 1973) Depremin Üstesinden Eğitimle Gelmek Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar ve Bir Alimin Ölümü Akif’in Türkiye’si Türkiye’nin Akif’i Bir Gençlik Hikâyesi Yazmak Maarifin Türkçesi Topçu: ‘’Mektep, millet kültürünün bayrağıdır.’’ Ankara Sahafları ve Ankara’da Kitap Dünyası Ahilik Yolunda OSTİM ve Ahilik Şûrası Bozkırda Toprağa Düşen Çekirdek: Prof. Dr. Kemal BIYIKOĞLU Topçu’nun İnsan Modeli ve Maarifin Millîliği Süleyman Çelebi’sini bekleyen çağ. Nurettin Topçu’nun Maarif Davası Mora’da Batan Güneş Medeniyet Sancağımız Türkçe Erdemli Bir Yayın Hareketi: Ebubekir Erdem Okullar Nereye Açılıyor? Maarif Raporu MEMİŞ OKUYUCU: İLK VE ORTAÖĞRETİMDE KELİME HAZNESİ Tarihe Geçen O Fotoğrafın Hikâyesi Öğretmenim ben… Türkçenin Sırları Mİllî Eğitim Şûrası Üzerine Bir Örnek Muallim: Mahmud Celaleddin ÖKTEN (1882-1961) Bir Üniversite Tercihinden Ötesi LGS Tercihleri ve Kendi Hikâyesini Yazmak Hârezmî Eğitim Modeli Ankara’da Bir Eğitim ‘ADA’sı Bir Hayalimiz Olsun FEN LİSELERİMİZ EĞİTİMİ VE GELECEĞİN EĞİTİM BİR FİKİR ADAMI ALİ FUAD BAŞGİL Eğitimde ufka yolculuk TÜRKEĞiTiMTV YAYINA BAŞLADI TÜRKİYE'DE ŞEHİRLİ DİNDARLIK Doğunun Yedinci Adamı: Mehmet Aydın TÜRKİYE?DE BİR ÜNİVERSİTEYE REKTÖR OLMAK Tarihe İz : Muallim Mahir İz  Bir Maarif Adamı Olarak Mustafa Öcal Aliya İzzetbegoviç: Direnişin ve Dirilişin Mimarı Boğazköprü?de Yanaşık Düzen ya da Bir Fasl-ı Cenaze Cankurtaran: Bir Semtin Hikayesi EĞİTİMİN ELE ALINACAK YANI DÜNYANIN SAHİLİ SELAMETİ:KALKINMIŞ TÜRKİYE EVVEL GİDEN AHBABA SELAM OLSUN ÜNİVERSİTELER TÜRKİYE'YE NE ZAMAN YETİŞİR? VAKAR ABİDEMİZ: AYASOFYA CAMİİ Geleceğin Meslekî Eğitimi: Büyük Türkiye Türkiye'nin Temel Eğitim Meselesi: MESLEKÎ EĞİTİM Meslekî Eğitim Üniversitesi MÜTEHASSIS OLMAYAN 'EĞİTİM UZMANI' OLUR MU? KIRAN GÜNLERİNDE MEŞK VE İÇE YOLCULUĞUMUZ YENİ BİR SİSTEM VE 'YENİLMİŞLERİN' DÜZENİ Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ ? 2 Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ Ederini Tüketen Düzen ve Biz AKİF'İN TÜRKİYESİ, TÜRKİYE'NİN AKİF'İ Yüzümüzü Ak Edecek Bir Söz Üreten Nesil Çağı Yönetir KALBİNİN DİLİ OLMAYAN ŞAİR: AKİF Münevver Ya Da Çınlayan Nağme Olmak Tuba Ağacı, Bambu Ağacı Tarihin İnkılap Etmesi Geleceğin Dünyası Gelişler ve Geri Gidişler Hak Temelli Bir Reforma Doğru Taktik Maktik Yok!.. Maarif Reformu Neden Şart? YAZMAK VE YAZARAK YAŞAMAK İLİM İKTİDARI, MEMLEKETİN İMARIDIR Maarifin Ahlâkı Var Mı ? Maarife Operasyon Ne Zaman? O Şehre Varmaz İsek! DURDURAMAYACAKSINIZ UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN FETÖ'NÜN EĞİTİM BOYUTU SEÇİMİN GALİBİ: EĞİTİM SİSTEMİDİR! EĞİTİMİ TERBİYE ETMEK ECNEBİ MEMLEKETLERE ÖĞRENCİ GÖNDERME MESELEMİZ!