Larende Karaman haber, Karaman'daki sıcak gelişmeler, yazarlar, şehir servisleri, Karaman son dakika haberleri, Larende.com güncel
HV
30 MART Perşembe 11:16
Advert

Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar ve Bir Alimin Ölümü

Memiş OKUYUCU
Memiş OKUYUCU
Giriş Tarihi : 27-01-2023 11:05

Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar bir fikir efendisi idi. Kendisinin Türk Edebiyatındaki yazılarından fikir ve kelamına aşinalığım vardı. En son Necmettin Türinay’la medeniyet ve kültür meseleleri üzerine konuşmalar yaparken merhum hocadan söz etti. Özellikle medeniyet ve kültür üzerine yazdığı eserlerini tavsiye etti. Bunun üzerine söz konusu eserlerini temin ederek esaslı okumalara tabi tuttum. Çok istifade ettim. Telefonunu temin edip, kendisiyle uzaktan tanışıp bir uhuvvet tesis ettik. Zaman zaman arar kitaplarında çözemediğim kafamdaki suallerimi kendisine tevcih ederdim.

O da bıkıp usanmadan her soruma ilmi ve tefekkürüne dayalı cevaplar verirdi. Son 4-5 yıldır uzaktan ve telefonla yaptığımız konuşmalarla fikriyatına aşinalık ve alaka kesbetmiştim. Arel Üniversitesinde çalışmakta idi. Günün hangi vaktinde arasam üniversitede çalışma halinde bulmaktaydım.

Merhum Mümtaz Turhan’ın üç  asistanından  birisi idi. Ruhumdaki merakımı dindiren çok şeyler öğrendim kendisinden. Kana kana içmek ile dinmek diye tabir edeceğimiz ama beslendikçe celbeden bir derya mesabesinde idi.

En esaslı ilmi mütalaalarından birisini “İnsan İnanan Bir Varlık” eseriyle fikir dünyamıza hediye etti..

Derya gibi idi. İddialı görünmeyi sevmeyen, kamuoyunda medya da görünmeyi fazla tercih etmeyen eser ve tesirleri ile insanımıza görünen bir alim şahsiyetti.

Yayınlanan Eserleri:

 • Psikolojinin Temel Mefhumları
 • Psikolojinin Kavramsal Yapısı
 • Kültür ve Medeniyet Üzerine Denemeler
 • İnsan İnanan Bir Varlık
 • Öğrenmede Dİkkat Problemi
 • Hafıza Yanılmalarının Doğuşu
 • Kültür ve Medeniyet Anlayışları ve Bir Medeniyet Teorisi
 • İslam Medeniyeti ve Türk Kültürü
 • Kültür Değişmeleri ve Batılılaşma Meselesi
 • Verimli Ders Çalışmanın Psikolojik Koşulları
 • Hafıza
 • Mümtaz Turhan
 • Hafıza Yanılmaları ve İki Ayrı Hafıza Kod Teorısı
 • Öğrenme Verimli Zihinsel Çalışmanın Psikolojik Koşulları
 • Psikoloji Tarihi

Hüseyin Öztürk’ün 23/01/2023 tarihli yazısıyla, 10 kasım 2022’de beka alemine göçünü bu dünyanın hayı huyu arasında yeni öğrendim. Kimi şahsiyetler bir çekirdek misali toprağa düşer  ve bir orman misali çoğalır ve yaşarlar tekrardan. Ya da bir damla gibi düşer ve umman olur. Merhum Hoca’da eser ve fikirleriyle yaşayan bir alim şahsiyet mertebesindedir.

Yılmaz Hoca, ilmi eserleriyle medeniyet ufkumuzda yaşamaya ve insanımızı yaşatmaya devam edecek.

Rabbimden kendisi için gani gani rahmetler niyaz ediyorum. Ruhu revanı şad u handan olsun. Mekânı cennet olsun. Ruhuna  fatihalar yolluyorum.

Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar’ın Özgeçmişi:

1934, Boyabat / Sinop doğdu. İlk ve ortaöğrenimini memleketinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden 1957 yılında, Cambridge Üniversitesi Biyoloji Fakültesi Psikoloji Bölümünden ise 1960 yılında mezun oldu. Doktorasını 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Tecrübî Psikoloji Kürsüsünde yaptı.

Alexander von Humboldt bursu ile 1972-74’te Köln Üniversitesi Sosyoloji Araştırma Enstitüsünde, aynı bursla 1978’de Bern Üniversitesi Pedagojik Psikolojik Bölümünde ve Fulbright bursu ile 1980-81’de Oregon Üniversitesi Kognitif Psikoloji Laboratuarı’nda araştırmalarda bulundu. 1982-88 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. Daha sonra çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde sürdürdü. Buradan 2001 yılında emekli oldu. 2005 yılından itibaren bir süre Fatih Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanlığını yürüttü.

Daha sonra ölümüne kadar İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde ders verdi.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Halk Şiirinin Altın Halkası: Aşık Veysel (1894- 1973) Depremin Üstesinden Eğitimle Gelmek Akif’in Türkiye’si Türkiye’nin Akif’i Bir Gençlik Hikâyesi Yazmak Maarifin Türkçesi Topçu: ‘’Mektep, millet kültürünün bayrağıdır.’’ Ankara Sahafları ve Ankara’da Kitap Dünyası Ahilik Yolunda OSTİM ve Ahilik Şûrası Bozkırda Toprağa Düşen Çekirdek: Prof. Dr. Kemal BIYIKOĞLU Topçu’nun İnsan Modeli ve Maarifin Millîliği Süleyman Çelebi’sini bekleyen çağ. Nurettin Topçu’nun Maarif Davası Mora’da Batan Güneş Medeniyet Sancağımız Türkçe Erdemli Bir Yayın Hareketi: Ebubekir Erdem Okullar Nereye Açılıyor? Maarif Raporu MEMİŞ OKUYUCU: İLK VE ORTAÖĞRETİMDE KELİME HAZNESİ Tarihe Geçen O Fotoğrafın Hikâyesi Öğretmenim ben… Türkçenin Sırları Mİllî Eğitim Şûrası Üzerine Bir Örnek Muallim: Mahmud Celaleddin ÖKTEN (1882-1961) Bir Üniversite Tercihinden Ötesi LGS Tercihleri ve Kendi Hikâyesini Yazmak Hârezmî Eğitim Modeli Ankara’da Bir Eğitim ‘ADA’sı Bir Hayalimiz Olsun FEN LİSELERİMİZ EĞİTİMİ VE GELECEĞİN EĞİTİM BİR FİKİR ADAMI ALİ FUAD BAŞGİL Eğitimde ufka yolculuk TÜRKEĞiTiMTV YAYINA BAŞLADI TÜRKİYE'DE ŞEHİRLİ DİNDARLIK Doğunun Yedinci Adamı: Mehmet Aydın TÜRKİYE?DE BİR ÜNİVERSİTEYE REKTÖR OLMAK Tarihe İz : Muallim Mahir İz  Bir Maarif Adamı Olarak Mustafa Öcal Aliya İzzetbegoviç: Direnişin ve Dirilişin Mimarı Boğazköprü?de Yanaşık Düzen ya da Bir Fasl-ı Cenaze Cankurtaran: Bir Semtin Hikayesi EĞİTİMİN ELE ALINACAK YANI DÜNYANIN SAHİLİ SELAMETİ:KALKINMIŞ TÜRKİYE EVVEL GİDEN AHBABA SELAM OLSUN ÜNİVERSİTELER TÜRKİYE'YE NE ZAMAN YETİŞİR? VAKAR ABİDEMİZ: AYASOFYA CAMİİ Geleceğin Meslekî Eğitimi: Büyük Türkiye Türkiye'nin Temel Eğitim Meselesi: MESLEKÎ EĞİTİM Meslekî Eğitim Üniversitesi MÜTEHASSIS OLMAYAN 'EĞİTİM UZMANI' OLUR MU? KIRAN GÜNLERİNDE MEŞK VE İÇE YOLCULUĞUMUZ YENİ BİR SİSTEM VE 'YENİLMİŞLERİN' DÜZENİ Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ ? 2 Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ Ederini Tüketen Düzen ve Biz AKİF'İN TÜRKİYESİ, TÜRKİYE'NİN AKİF'İ Yüzümüzü Ak Edecek Bir Söz Üreten Nesil Çağı Yönetir KALBİNİN DİLİ OLMAYAN ŞAİR: AKİF Münevver Ya Da Çınlayan Nağme Olmak Tuba Ağacı, Bambu Ağacı Tarihin İnkılap Etmesi Geleceğin Dünyası Gelişler ve Geri Gidişler Hak Temelli Bir Reforma Doğru Taktik Maktik Yok!.. Maarif Reformu Neden Şart? YAZMAK VE YAZARAK YAŞAMAK İLİM İKTİDARI, MEMLEKETİN İMARIDIR Maarifin Ahlâkı Var Mı ? Maarife Operasyon Ne Zaman? O Şehre Varmaz İsek! DURDURAMAYACAKSINIZ UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN FETÖ'NÜN EĞİTİM BOYUTU UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN SEÇİMİN GALİBİ: EĞİTİM SİSTEMİDİR! EĞİTİMİ TERBİYE ETMEK ECNEBİ MEMLEKETLERE ÖĞRENCİ GÖNDERME MESELEMİZ!