Larende Karaman haber, Karaman'daki sıcak gelişmeler, yazarlar, şehir servisleri, Karaman son dakika haberleri, Larende.com güncel
HV
30 MART Perşembe 10:28
Advert

Münevver Ya Da Çınlayan Nağme Olmak

Memiş OKUYUCU
Memiş OKUYUCU
Giriş Tarihi : 23-08-2022 01:41

Münevver bilgili, ziyalı, etrafına aydınlık saçan, aydın,  entelektüel kimse demektir. 

Münevver umut ve gelecek üretir. Münevver ışık yakar, ışık olur. Münevver yol olur, köprü olur. Münevver medeniyetin, kültürün ve tarihin geleceğe açılan umut kapısı olur. Münevver zifiri karanlıkta, yerdeki zerreyi, ak sütün içindeki ak kılı gören kimse olur. 

Hülasa münevver umudun kapısı olandır.

Münevver peşinden hem gidilecek yol açar, hem de hakikate giden yolları takip eder. Münevver hem iz süren, hem de iz bırakan kimsedir.

Münevver teori üretir, fikir üretir.

Münevver cesaretin, ehliyetin, liyakatin, sadakatin, hamiyetin, asaletin ışığını yakan kimsedir. Münevver hakikat davası sahibidir.

Münevver ziyasını here daim muhafaza eden bir şahsiyettir. 

   Var oluşumuzu ve varlığımızın esasını umudumuzla ayakta tutarız. Her halimiz, her yaşayışımız, önümüze çıkan her kavşak ve her tercih bir imtihan vesilesi, bir tefekkür ve tezekkür vasıtasıdır. Münevverin görevi her imtihanda umudu görüp bularak, umutlara yeni umut inşa etmektir.

 Ayaklarını sağlam basmak ve umudunu her daim besleyip, diri tutmak bu imtihan halimizin en kritik gücüdür.

Kuyudaki Hz. Yusuf Peygamberin gücü, imanından gelen umudu idi.

Bu nedenle münevver durduğu yeri, baktığı yeri, gördüğü yeri ferasetle seçer. Asit yağmurlarına, ideolojik sis ve körlüklere maruz kalmamaya dikkat eder. 

Münevver milletin medeniyet değerlerini  koruyan kimsedir. Münevver milletin medeniyet değerlerini geliştiren kimsedir. Münevver milletin  medeniyet değerlerini zenginleştiren kimsedir. 

 Münevver yeryüzündeki sömürgecilere başkaldıran Türkiye ve diğer ülkelerde `silkiniş` ve `diriliş` çabasını umuda, umudu da hakikate döndürecek yolları açan kimsedir. 

 Münevvere sömürge eğitiminin zihnimize yerleştirdiği is, pas ve görüşümüzü zorlaştıran bulanık alanlardan çıkıp,  ufuk açan, yeni düşünme alanları inşa eden erbabı nazar(bakış, görüş sahibi) olan kimsedir. 

Münevver umudumuzu halimizle ve kalimizle diri tutup, umudu her halükarda yeşerten kimsedir.

  Umut inşa etmek, hayat ve gelecek inşa etmek demektir.

Münevver çölde vaha olmaktır.

Münevver aşk dolu yüreklerden sızı ile süzülen nağmelerin içli sesidir.

Düşünce ve  Niyet

 Yavuz Sultan Selim. Kazandığı bir sefer dönüşü İstanbul`da kendisine alayişli bir karşılama hazırlığı yapıldığını öğrenir. Bu durumu öğrenince de gösteriş ve alayişten rahatsız olup, şehre sabaha karşı girmeye karar verir. Yavuz olmak elbette bir şuur ve samimiyet sahibi olmaktır. Mahviyet, ideal ve dava sahibi kimse olmaktır. 

Atamız Yavuz Sultan Selim Bu dünyayı iki hükümdara az, bir hükümdara fazla görecek kadar liderlik ve dirayetli bir liderdir.

Bir seferde çadırından, çağırttığı bir askere sorar:

 -Asker evladım kızıl elma neresidir?

 Askerin cevabı, kudretli sultanın gönlünde yatan cevaptır:

 ?-Sultanım! Senin gönlünde yatan son nokta.?

 İşte dava, heyecan ve ideal sahibi bir neslin, bir milletin komutanı ve sıradan bir askerinin taşıdığı şuur.

Bu çağda kızılelma ideali artık bilgi ile, bilim ile  üretilmekte.  Münevver bilgisiyle çağımızın kızılelma ülküsünü ve idealini üreten kimsedir.   

Umutlarınız kavi olsun.

Tilki ve Aslan Hikâyesi. 

Meşhur hikâyedir. Tilki ve aslan arasında geçer bu meşhur paylaşım hikâyesi. Tilki, aslan ve kurt ava giderler. Günün sonunda bir geyik, bir karaca ve bir tavşan avlanır. Sıra paylaşıma gelir. Aslan kurdu paylaşım için görevlendirir. 

Kurtta ?geyik ormanlar kralı aslana, karaca bana, tavşan da tilki kardeşe düşer? der. Der ama demesiyle birlikte,  aslanın bir pençe darbesi ile kendisini yere serilmiş halde bulur.

Aslan hem bir o tarafa bir bu tarafa doğru homurtularla yürümekte hem de söylenmektedir: ?Böyle adaletsiz paylaşım mı olur?? Az ilerde duran tilkiye kükreyerek seslenir:

?Şu paylaşımı sen yap?

Tilki de paylaşım görevini alır almaz: ?Efendim ormanlar kralına kahvaltıda tavşan gider, öğle yemeğine karaca, akşamın mükellef yemeği olarak ta geyik münasip olur?? der.

Bu sefer ortalama paylaşımı beğenilmeyen ve yere serilmiş kurdu görüp bütün payı aslana veren tilkiye aslan tarafından sorulur:

 -Nereden öğrendin bu adil(!) paylaşımı?

   Onun cevabı umutsuzluğunu ve çaresizliğini anlatır mahiyettedir: 

-Yerde yatan kurttan kralım!..

Sağlıcakla kalınız efendim.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Halk Şiirinin Altın Halkası: Aşık Veysel (1894- 1973) Depremin Üstesinden Eğitimle Gelmek Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar ve Bir Alimin Ölümü Akif’in Türkiye’si Türkiye’nin Akif’i Bir Gençlik Hikâyesi Yazmak Maarifin Türkçesi Topçu: ‘’Mektep, millet kültürünün bayrağıdır.’’ Ankara Sahafları ve Ankara’da Kitap Dünyası Ahilik Yolunda OSTİM ve Ahilik Şûrası Bozkırda Toprağa Düşen Çekirdek: Prof. Dr. Kemal BIYIKOĞLU Topçu’nun İnsan Modeli ve Maarifin Millîliği Süleyman Çelebi’sini bekleyen çağ. Nurettin Topçu’nun Maarif Davası Mora’da Batan Güneş Medeniyet Sancağımız Türkçe Erdemli Bir Yayın Hareketi: Ebubekir Erdem Okullar Nereye Açılıyor? Maarif Raporu MEMİŞ OKUYUCU: İLK VE ORTAÖĞRETİMDE KELİME HAZNESİ Tarihe Geçen O Fotoğrafın Hikâyesi Öğretmenim ben… Türkçenin Sırları Mİllî Eğitim Şûrası Üzerine Bir Örnek Muallim: Mahmud Celaleddin ÖKTEN (1882-1961) Bir Üniversite Tercihinden Ötesi LGS Tercihleri ve Kendi Hikâyesini Yazmak Hârezmî Eğitim Modeli Ankara’da Bir Eğitim ‘ADA’sı Bir Hayalimiz Olsun FEN LİSELERİMİZ EĞİTİMİ VE GELECEĞİN EĞİTİM BİR FİKİR ADAMI ALİ FUAD BAŞGİL Eğitimde ufka yolculuk TÜRKEĞiTiMTV YAYINA BAŞLADI TÜRKİYE'DE ŞEHİRLİ DİNDARLIK Doğunun Yedinci Adamı: Mehmet Aydın TÜRKİYE?DE BİR ÜNİVERSİTEYE REKTÖR OLMAK Tarihe İz : Muallim Mahir İz  Bir Maarif Adamı Olarak Mustafa Öcal Aliya İzzetbegoviç: Direnişin ve Dirilişin Mimarı Boğazköprü?de Yanaşık Düzen ya da Bir Fasl-ı Cenaze Cankurtaran: Bir Semtin Hikayesi EĞİTİMİN ELE ALINACAK YANI DÜNYANIN SAHİLİ SELAMETİ:KALKINMIŞ TÜRKİYE EVVEL GİDEN AHBABA SELAM OLSUN ÜNİVERSİTELER TÜRKİYE'YE NE ZAMAN YETİŞİR? VAKAR ABİDEMİZ: AYASOFYA CAMİİ Geleceğin Meslekî Eğitimi: Büyük Türkiye Türkiye'nin Temel Eğitim Meselesi: MESLEKÎ EĞİTİM Meslekî Eğitim Üniversitesi MÜTEHASSIS OLMAYAN 'EĞİTİM UZMANI' OLUR MU? KIRAN GÜNLERİNDE MEŞK VE İÇE YOLCULUĞUMUZ YENİ BİR SİSTEM VE 'YENİLMİŞLERİN' DÜZENİ Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ ? 2 Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ Ederini Tüketen Düzen ve Biz AKİF'İN TÜRKİYESİ, TÜRKİYE'NİN AKİF'İ Yüzümüzü Ak Edecek Bir Söz Üreten Nesil Çağı Yönetir KALBİNİN DİLİ OLMAYAN ŞAİR: AKİF Tuba Ağacı, Bambu Ağacı Tarihin İnkılap Etmesi Geleceğin Dünyası Gelişler ve Geri Gidişler Hak Temelli Bir Reforma Doğru Taktik Maktik Yok!.. Maarif Reformu Neden Şart? YAZMAK VE YAZARAK YAŞAMAK İLİM İKTİDARI, MEMLEKETİN İMARIDIR Maarifin Ahlâkı Var Mı ? Maarife Operasyon Ne Zaman? O Şehre Varmaz İsek! DURDURAMAYACAKSINIZ UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN FETÖ'NÜN EĞİTİM BOYUTU UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN SEÇİMİN GALİBİ: EĞİTİM SİSTEMİDİR! EĞİTİMİ TERBİYE ETMEK ECNEBİ MEMLEKETLERE ÖĞRENCİ GÖNDERME MESELEMİZ!