Larende Karaman haber, Karaman'daki sıcak gelişmeler, yazarlar, şehir servisleri, Karaman son dakika haberleri, Larende.com güncel
HV
05 HAZİRAN Pazartesi 23:02

Türkiye Yüzyılında Eğitim

Memiş OKUYUCU
Memiş OKUYUCU
Giriş Tarihi : 08-05-2023 08:59

Asrın büyük devleti olma yolunda ilerleyen Türkiye, bütün yeryüzüne iyilik götürme potansiyeli olan bugünün dünyasındaki yegâne ülkedir. Son yıllarda yaptığı kalkınma hamleleri ile Türkiye, bu potansiyelini ortaya koymuş bulunmaktadır. Özellikle son yirmi yılda yaptığı insani yardım çalışmaları ile bütün yeryüzüne iyilik götürme çabalarında örnek bir model ortaya koymuş. Son Maraş Depreminde  bu iyilik faaliyetleri büyük ölçüde yeryüzünden ülkemize dönüş yaparak, insanlık aleminde güçlü bir karşılık gördüğünü de ispat etmiştir.

İnsanlık alemine günümüzde sunulan tüketime dayalı sistem içerisinde insanlığın bütün birikimini sömürgeleştiren yeryüzü düzeni; insanı ve insanlığı tükenme noktasına doğru götürmektedir. Tarihin gördüğü en büyük sermaye birikiminin yaşandığı günümüzde, gelir dağılımı çelişkisinin de en yüksek orana ulaştığı bir zaman dilimini yaşamaktayız. En üstteki zenginlerini olabildiğince artıran küresel sistem, kendilerinin dışındaki ülkelerde de  fakirliği ve gelir dağılımı bozukluğunu da en yüksek seviyelere çıkarmış bulunmakta.

Böyle bir yeryüzü düzeni sürdürülebilir değildir. Bu bozuk yeryüzü düzenini tersine çevirecek tek ülke Türkiye’dir.  

Osmanlı, her alanda kendisinden ileri olduğunu düşündüğü Avrupa karşısında, gidişatı tersine döndürmek için yürürlüğe koyduğu ilk tedbir, batılı sistem ve anlayışı taklit ederek eğitim ve devlet kurumları açmak şeklinde olmuştu. Devletin beka meselesi maarif sitemi üzerinden alınacak tedbirler ile çözülmeye çalışılmakta idi.  İlk düşünülen çareler, maarif alanı üzerinden harekete geçmek şeklinde olmuştu. Bu çareler zamanla sistem ve ideoloji haline getirildi.

Kendi medeniyet ve değerlerini terk edip batılı paradigmaları benimsemekle batılı olunabileceğini savunan görüşlerin sahibi parti, muhalefette kaldı. Tek parti döneminden beri de asla iktidar ol/a/madı.  Ancak muhalif siyasetin savunduğu partinin ideolojisi eğitim alanında iktidar olmaya devam etmekte. Hem de halkımızın  düşünme alanlarına pranga vuran bir sistem olarak varlığını muhafazaya eder halde. Şu anki eğitim sistemi, bu kullanma yeterliliği olmayan düşüncelerin yeşerme alanı olmaya devam ediyor.  

 Bu eğitim sistemi bir sömürge eğitimi sistemidir. Milletimizin düşünce alanlarını kemirerek, gelişme ve büyümesinin önünde engel olmaya devam etmektedir.  

Medeniyet anlayışı konusunda kendi toplumu ile çözüm önerisi konusunda tek tipleşmekten başka çare sunamayan dar bir ideolojik gurup, içinden çıktığı toplumla fikri ve fiili ayrışmasını sürdürmekte. Bu grubunun kendi toplumları ile ilişkilerini inceleyen ve bu konuda çok etraflı bir çalışma ile ele aldığı ve ilk baskısını  1975 yılında yapan Oryantalizm adlı çalışmasında Edvard Said, çok ilginç tespitlere yer verir. Edvard Said bu aydın gurubu için: ”Kendi halkına karşı kibirli ve üstten bakan. Batıya karşı hayran ve kompleksli” tespitini yapar. Ve sonunda bu aydın gurubuna ”sömürge aydını”  nitelemesinde bulunur.

Uzun asır tecrübeleri ile ülkemiz bugüne geldi. Nihayetinde 2 binli yılların başında Türkiye üzerindeki siyasi vesayeti kırmayı başardı.  

Sıra eğitim alanındaki vesayeti kırmaya geldi. Türkiye, halen  ”sömürge aydını”  yetiştiren bu eğitim sistemini, tarihin çöp sepetine gönderme zamanı gelmiştir.

Ülkemiz, fert ve cemiyet potansiyelini harekete geçirecek kendine yakışır bir eğitim sistemi kurmalı. Tarihimizi ve kültürümüzü, kültür ve medeniyet coğrafyamızla birleştirip, insanlığa örnek olacak bir eğitim sistemi kurmalıyız. Bu asırda liderlik edeceği insanlık ailesine iyilik ve adalet götürebileceği, ülkemizi yönetme ufku ve perspektifi olan nitelikli nesiller yetiştirecek bir milli maarif sistemi olmalı. Hayal kuran, hedefleri olan, insanlığa iyilik götürme idealleri taşıyan, ülkemize peygamber sevgisi ile kardeşlik ve iyilik düşüncesi getirecek bir eğitim sistemi kurmalıyız.   

Önümüzdeki 14 mayıs seçimleri bu alanda yeni bir doğuşa vesile olsun.

Sağlıcakla kalın.

https://www.maarifinsesi.com/turkiye-yuzyilinda-egitim/

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI 27 Mayıs Darbesini Kim Yaptı? Eğitim Gündemin Neresinde? Şehirlilik, Şehircilik ve Deprem Halk Şiirinin Altın Halkası: Aşık Veysel (1894- 1973) Depremin Üstesinden Eğitimle Gelmek Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar ve Bir Alimin Ölümü Akif’in Türkiye’si Türkiye’nin Akif’i Bir Gençlik Hikâyesi Yazmak Maarifin Türkçesi Topçu: ‘’Mektep, millet kültürünün bayrağıdır.’’ Ankara Sahafları ve Ankara’da Kitap Dünyası Ahilik Yolunda OSTİM ve Ahilik Şûrası Bozkırda Toprağa Düşen Çekirdek: Prof. Dr. Kemal BIYIKOĞLU Topçu’nun İnsan Modeli ve Maarifin Millîliği Süleyman Çelebi’sini bekleyen çağ. Nurettin Topçu’nun Maarif Davası Mora’da Batan Güneş Medeniyet Sancağımız Türkçe Erdemli Bir Yayın Hareketi: Ebubekir Erdem Okullar Nereye Açılıyor? Maarif Raporu MEMİŞ OKUYUCU: İLK VE ORTAÖĞRETİMDE KELİME HAZNESİ Tarihe Geçen O Fotoğrafın Hikâyesi Öğretmenim ben… Türkçenin Sırları Mİllî Eğitim Şûrası Üzerine Bir Örnek Muallim: Mahmud Celaleddin ÖKTEN (1882-1961) Bir Üniversite Tercihinden Ötesi LGS Tercihleri ve Kendi Hikâyesini Yazmak Hârezmî Eğitim Modeli Ankara’da Bir Eğitim ‘ADA’sı Bir Hayalimiz Olsun FEN LİSELERİMİZ EĞİTİMİ VE GELECEĞİN EĞİTİM BİR FİKİR ADAMI ALİ FUAD BAŞGİL Eğitimde ufka yolculuk TÜRKEĞiTiMTV YAYINA BAŞLADI TÜRKİYE'DE ŞEHİRLİ DİNDARLIK Doğunun Yedinci Adamı: Mehmet Aydın TÜRKİYE?DE BİR ÜNİVERSİTEYE REKTÖR OLMAK Tarihe İz : Muallim Mahir İz  Bir Maarif Adamı Olarak Mustafa Öcal Aliya İzzetbegoviç: Direnişin ve Dirilişin Mimarı Boğazköprü?de Yanaşık Düzen ya da Bir Fasl-ı Cenaze Cankurtaran: Bir Semtin Hikayesi EĞİTİMİN ELE ALINACAK YANI DÜNYANIN SAHİLİ SELAMETİ:KALKINMIŞ TÜRKİYE EVVEL GİDEN AHBABA SELAM OLSUN ÜNİVERSİTELER TÜRKİYE'YE NE ZAMAN YETİŞİR? VAKAR ABİDEMİZ: AYASOFYA CAMİİ Geleceğin Meslekî Eğitimi: Büyük Türkiye Türkiye'nin Temel Eğitim Meselesi: MESLEKÎ EĞİTİM Meslekî Eğitim Üniversitesi MÜTEHASSIS OLMAYAN 'EĞİTİM UZMANI' OLUR MU? KIRAN GÜNLERİNDE MEŞK VE İÇE YOLCULUĞUMUZ YENİ BİR SİSTEM VE 'YENİLMİŞLERİN' DÜZENİ Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ ? 2 Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ Ederini Tüketen Düzen ve Biz AKİF'İN TÜRKİYESİ, TÜRKİYE'NİN AKİF'İ Yüzümüzü Ak Edecek Bir Söz Üreten Nesil Çağı Yönetir KALBİNİN DİLİ OLMAYAN ŞAİR: AKİF Münevver Ya Da Çınlayan Nağme Olmak Tuba Ağacı, Bambu Ağacı Tarihin İnkılap Etmesi Geleceğin Dünyası Gelişler ve Geri Gidişler Hak Temelli Bir Reforma Doğru Taktik Maktik Yok!.. Maarif Reformu Neden Şart? YAZMAK VE YAZARAK YAŞAMAK İLİM İKTİDARI, MEMLEKETİN İMARIDIR Maarifin Ahlâkı Var Mı ? Maarife Operasyon Ne Zaman? O Şehre Varmaz İsek! DURDURAMAYACAKSINIZ UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN FETÖ'NÜN EĞİTİM BOYUTU UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN SEÇİMİN GALİBİ: EĞİTİM SİSTEMİDİR! EĞİTİMİ TERBİYE ETMEK ECNEBİ MEMLEKETLERE ÖĞRENCİ GÖNDERME MESELEMİZ!