İTHAL Mİ, YERLİ Mİ?
Reklam
Mehmet KARAGÖZ

Mehmet KARAGÖZ

İTHAL Mİ, YERLİ Mİ?

28 Kasım 2018 - 15:36

Karaman fii tarihinden beri, her seçim öncesinde klişeleşmiş bir ithal aday gürültüsüne maruz kalır. Seçim arefesinde müzmin bekâr konu budur. Yumuşatılır, ıslatılır, üstüne de ısmanak falan örtülür ve servis edilir. İTHAL ADAY

 

İthal aday dememek için, Yani işte yerli adayımız demek için, bir kimsenin hiç karaman belediye sınırlarından çıkmaması, her gün istasyon caddesinde veya ismet paşa caddesinde turlaması, gözükmesi lazım.

 

Bazende altında mobilet, veya bisiklet ile (üç tekerli de olabilir) küçük sanayiye kadar uzanmalı her gördüğüne selam çakmalı, hatta sertçe bir tokalaşmalıdır.

 

Elinde fosforlu bir tesbih, gözünde fiyakalı bir gözlük hatta yarım karış eninde bir gravat da olabilir. Arabaşı partilerini, dernek ve oda toplantılarını, düğün ve nişanları da ihmal etmezse tam mükemmel bir yerlidir.

 

Yüzünde tebessümü, başında kâkülü, yakasında rozeti, ayakkabısında boyası hiç eksik olmamalı. Konuşurken vallahi, billahi, suskunken mahzun ahvali dikkat çekmeli. Tabii ki, yumruğu sımsıkı tutmalı, hiddetini ifade etmelidir. Elbette, kaşlarını çatarak muhatabını ve karşısındakini dövecek gibi tavır sergilerse aliyyül-ala olur..! Hem de cesur yerlidir.

 

Ufak tefek bir esnaflığı, mesleği olursa daha saygın ve oturaklı bir yerlidir.

 

Takdir edersiniz ki yerli aday ancak böyle olur.

 

Konya’ya gidip gelmişse,

İstanbul’dan kalmışsa,

Erzurum’un soğuk sularından içmiş, Antalya’nın sıcağında pişmiş ise hiiç…Hiç olmaz.

Ankara’da bürokraside çürümüş ha

Avrupa veya Amerika da okumuş ha…

O zaman ithal da değil. Düpedüz YABANCI.

 

Sevgili okuyucularım bu mizansen ve tasavvur benim değil, ama her adaya ithal damgası vuranların aklındaki aday profilidir. Ama ne yazık ki bu profil, belediye başkanlığı makamı için düşük bir profildir. Bu profil Karaman’a ileri adımlar attıramaz.

Eş dost ve ahbabları bol bol çay içerler o kadar. Çöp kalır, alt yapı kalır, üst yapı akla gelmez. Proje mıroje yok gardaş. Çağın ötesi, Avrupa’nın berisi hak getire.

Veee, Karaman aynı tas aynı hamam durduğu yerde durur.

 

Aday olacak adam Karaman’dan çıkmasın, okul medrese görmesin, başka ülkelerde başka memleketlerde neler oluyor, duymasın. Eh yerli olsun. Bu fikir fukaralık getirir.

 

İsimler bazına inecek olursak, bu deli gömleği Kamil Uğurlu ile Karaman’ın üstünden çıkartılacaktı. Ama bildiğimiz kadarıyla bu ihtiyar delikanlı çalıştırılamadı, değerlendirilemedi. Kısır çekişmeler ve benlik davaları adamın önünü kesti.

İkinci olarak Mahmut Sami Şahin kardeşimizle tekrar atılım ve yatırım fırsatı Karaman’ın önüne konmuş bulunuyor. Bu defa hizmetlerin önü kesilmemeli, suyu yokuşa akıtmamalıdır. Çok gayretli bir ekip oluşturarak kendi imkânlarının dışında merkez destekleri fazlaca Karaman’a kazandırılabilir.

 

Adayımız Şahin, proje odaklı, başarıya kenetlenen, yorulmayı ve usanmayı bilmeyen bir arkadaşımızdır. Eğer önü kesilmezse, yanlış yönlendirilmezse Karaman çok şey kazanır.

 

İthal aday lafları ile suçlanmasını son derece yakışıksız buluruz. Konya’dan gelmiş ne demek. Konya’da iken de Karamanlı idi ve bir ayağı hep Karamanda idi. Konya’da yapılan belediye hizmetlerinin tam ortasında yıllardır ter dökmüştür. Belediyecilik tecrübesi mevcut adayların hepsinden daha fazladır.

 

Kendini düşünen biri olsaydı Konya’da çok mükemmel bir şirketini yüz üstü bırakıp gitmezdi. Pek çok makamları elinin tersiyle itip, memleketine hizmete koşmazdı.

Ben şahsen merkezden takdir etmezler zayi olur diye düşünüyordum. İyi ki yol kazası yaşamadan takdir edip aday yaptılar.

 

Bu adaylıktan, Akparti ve Karaman halkı kazanır. Ama Mahmut Sami Bey hiç birşey kazanmaz. Hatta madden çok zarar eder.

Afedersiniz elbette kazanacağı sevap görmezden gelinemez.

 

Hem Karaman’lı hem görmüş geçirmiş, birçok kurum ve kuruluşta yöneticilik yapmış, iç dış ticaret yapmış, şirket kurmuş ve büyütmüş, Konya büyük şehir belediyesi başkan vekilliği yapmış, kazanmış ve başarmış bir kimseyi bir daha bulamayabiliriz.

 

Nimet her zaman yediğimiz şeyler değildir. Bizi iyi yöneten, doğruya sevk eden, iyi hizmet edenler de Allahın bize takdir ettiği nimetlerdir. Kıymeti bilinmeyen nimet elden gider.

 

Bu vesileyle kendisine hayır dileklerimizi ve Karaman için hayır dualarımızı hep dilimizde tutacağız.

Bu yazı 1168 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar