Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
HERKES ÖLÜNCEYE KADAR YAŞAR
Mehmet Ali KIRBOĞA

Mehmet Ali KIRBOĞA

HERKES ÖLÜNCEYE KADAR YAŞAR

24 Ekim 2018 - 11:18 - Güncelleme: 24 Ekim 2018 - 11:20

Herkes ölünceye kadar yaşar.

Âlimler öldükten sonra da yaşar.

أن ينصف كتاباً من العلم، فإن تصنيف العالم ولده الحلد.

(من صنف كتاب فقد استهدف فان احسن فقد استعطف وان اساء فقد استفدف. من ألف فقد استهدف.

Hem bugün, her kitabın yazarına alel’umya itimad edilirmi ki bugün aklı naks arasında mütedavil bir çok ahbarı vahiye ile memlu, bid’at ve hurafâ ile meşhun, “bilasened mingayri basiret” bir yığın hengameli hikayeli kütübü gayri muteberlere itimad nice olur.

Zaten ne çekmiş isek “ minhaysi la yeş’ur” okumuş cühela güruhundan çekiyoruz. Koca mezhep imamlarımızı guya beğenmezlermiş. Eimmenin evveli ve evlası, aftal aydıl ve âlâsı imamı azam ve emsalidir.

Hani karınca deveye “öteden git ulan kalkarsam tekmemin altına alırım” demiş.

Yani ebe gömecinden ilaç edenler, lokman hekim gibi, tabip beğenmez ve gündüz bile gölgesinden havf eden Rüstem gibi pehlivan beğenmez. Arapça’yı heceleyerek, Farsça’yı pepeleyerek, Türkçe’yi kekeleyerek söktürüp sektirenler allamel Tef tazanileri beğenmezlermiş (Likülli makamın makal veli külli meydanın rical)

Müslümanların Kuran’a karşı cehaletleri ve  Kitab’ı Mübin’i atıl ve medrük bırakmaları öyle bir dereceyi bulmuş ki kitabullahı iyi okuyabilmek ve manasını anlamak çok zor gösterilmiş, o ilahi bir muamma imiş gibi Kuran ve Kuran’ın tefsirinden uzaklaştırılmışlardır.

Öte yandan kitabullah tefsir edenlerde bir takım muhalata ve bir yığın hurafe ve israiliyyet  hikayetleri nakledilerek tefsirle alakası olmayan bazı tefsirlerin getirdikleri müsibet ve felaketler Müslümanları doğıdor edecek ve İslam’ın nasiyei pakine halelder edecek hadislerle meşhurdur.

 

Bu yazı 1092 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar