"Ankara'da Resmen Karaman Rüzgârı Esti"
Reklam
Hasan ÖZÜNAL

Hasan ÖZÜNAL

"Ankara'da Resmen Karaman Rüzgârı Esti"

01 Mart 2020 - 10:45

KARAMAN Ankara’da idi…

Karaman tanıtım konusunda en fazla şikâyeti alır. Kişisel olarak aynı fikirde değiliz.

Oldukça yerinde ve güzel çalışmalar da yapılır zaman zaman. Karaman’ın İl olduğunu haritadaki yerini bilmeyenlerin cehaleti de varsın kendisinde kalsın. Kapı bir komşusunu bilmeyen Karaman’ı bilmese de olur.

Şükür ki biz Karaman’ı biliyoruz. Hem de iyi biliyoruz.

Türkiye’nin en büyük kitap Fuarı olan Ankara Kitap Fuarında bunu daha iyi gözlemledik, yakından tanık olduk ve mutlu da olduk.

İLESAM (İlim ve Sanat Eserleri Sahipleri Birliği) çok güçlü bir STK. Karaman’da da üyeleri var. Bizler de üyeyiz.

Nedenini bir türlü kavrayamadık ama İLESAM Genel Merkezi Karaman’a ve Karaman’lı eser sahiplerine pozitif ayrımcılıkta güzellikler yapıyor.

Bu kitap fuarında da kendilerine ayrılan tanıtım köşesinde bize yine tabiri caizse torpil yaptılar.

Fuar 28 Şubat Cuma Günü saat 12.00 de açıldı. Bize açılış günü imza etkinliği düzenlediler ve davet ettiler.

Sevindik ve güzel bir hazırlık yaptık.

Dostlarımız Hikmet Elitaş, İbrahim Şaşma, Mestan Karabacak ve Osman Nuri Koçak ile Ankara yolcusu olduk.

Devasa bir organizasyondu.

386 Yayınevi ve 512 Yazar katılıyor. 28 Şubat günü başlayıp 8 Mart günü sona erecek.

Daha ilk günden hatırı sayılır bir ziyaretçi vardı. Sanıyoruz cumartesi pazar bu yoğunluk iki katına çıkacak. Görevliler hizmette sakin ve güler yüzlü bir hizmet veriyorlardı

Bizlere ikişer saat ayrılmıştı. Ama “Canca beraber, kanca beraber” dedik ve saat 12 de beş kişi birden standı işgal ettik. Bizimle aynı saatte imzası olan dostlardan anlayış bekledik ve fazlasını gördük.

O ne? Hayretler içinde kaldık. Ankara’da resmen Karaman rüzgârı esti.

Baştan başlarsak, daha gitmeden kendisi de büyük bir konser hazırlığında olan KAREV Başkanı Veli Bozkır günler önceden bizim için bir şeyler yapmak için can attı. Şehitler nedeni ile yerinde bir karar alarak konseri erteledi.

Ankara’dan ayrılıncaya kadar da aldığımız her nefeste yanımızda oldu.

Karamanın Türkiye emekçi haklarında ömür tüketen gururumuz Nazmi Irgat sadece stant ziyareti ile değil konaklama ve diğer başka eksiklerimiz için açık çek verdi.

Kongreler nedeni ile sayın vekiller gelmeyeceklerini ve başarı dileklerini iletmişlerdi. Kongreler ertelenince Vekil Recep Şeker beraberinde İl Sağlık Müdürümüz ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi ile yanımızda yer aldı ve ziyaretini kısacık da kesmedi.

Balkanlar Kurulu Genel Sekreteri Osman Sağlam da sürpriz bir isim değildi. Her zamanki gibi görev bilinci ile bizimle oldu. Ev sahipliği yaptı.

Yine Ankara Cumhuriyet Savcısı Ramazan Aydoğdu da ziyaretçiler arasında idi.

Belediye Başkanlığı süresi dolduktan sonra Ankara’da hizmete devam eden Ertuğrul Çalışkan zaten ekipten birisi idi ve standımızda bizimle beraber konukları ağırladı.

Ticaret Odasında Meclis Başkanlığı yapmış ve daha sonra Tüm Türkiye’de kadastro ve şehir planlamalarına imza atmış olan Harita Mühendisleri İşverenler Derneği Başkanı Hasan Bulut ve Kardeşi Avukat Hüseyin Bulut hoş sohbetleri ile renk kattılar.

Yine Karaman Avukatlarımızdan Muhsin Yıldız uzun süredir görüşemediğimiz bir dostumuz olarak yer aldı listede.

Karaman’dan üşenmeden gelen Kültür müdürlüğü ile hizmet vermiş olan Gülsen Kayserilioğlu yanımızda idi. Şair ve Yazar arkadaşımız Özden Mısırlıoğlu Uysal Eşinin hoşgörüsü ile kilometreler tepip Karaman’dan gelmişti.

Gülen yüzü ile Karaman Milli Eğitim camiasının yakından tanıdığı Mazlum Altunkaya ise sanki has Karaman’lı gibi candan ve bizdendi.

Kalabalık arasında gülen yüzü ile Gazeteci Önder Demirkolu, yine aynı gülen yüzü ile Abdullah Akkuş’u görmek de ayrı güzeldi.

Elbette AA Emekli Müdür Yardımcısı Ahmet Tek sürpriz yapmamış dostluğunu ve konuya verdiği önemi göstermişti.

Uzun süredir bir araya gelemediğimiz Karaman Belediye başkanlığında unutulmaz hizmetler veren Özcan Genç Ağabeyimiz ise tam bir sürpriz idi. İlerlemiş yaşına rağmen sevgisini avcuna almış gelmişti.

Kalabalık arasında Ulvi Emre Hocamızın Mahdumu Cengizhan’ın dağ gibi duruşu gücümüze güç kattı, bahtiyar olduk. Kitap dostu İbrahim Oğuz’u standımıza gelmeden önce geçtiği yolları teftiş ederken yakaladık.

Bu kadar ismi sayarak sadece onları onurlandırmak değil, bizim mutluluğumuzu da anlatmak istedik. Tahmin ediyoruz ki mutlaka çok kişiyi unuttuk. Öylesi bir kalabalık idi ki hafıza kayıtlarımız yetmedi.

Telefonlarımız susmadı. O saatlerde internet hatlarındaki olumsuzluklar nedeni ile görüntülü bağlantı yapamayan kardeşlerimiz dostlarımız üzüldüler. Ama sık sık arayıp irtibatı kesmediler.

Bir çift vardı ki biraz bizi korkuttular: Birbiri için yaratılmış oldukları her hallerinden belli, yüzlerinde gülümseme, ellerinde telefon ve fotoğraf makineleri ile her anı kayıt altına aldılar. Hem de usta birer basın mensubu ve uzman gibi. Üstelik bunları yaparken kelebek sessizliği ve çevikliği ile. Konuları aydınlattılar… Hani Çınar ağacının arasından İlkay ışığı doğar ya öyle… Bunca yıllık mesleğimizi elimizden alacaklar diye korktuk. Meğer kendi mesleklerinde birer uzmanmışlar, ihtiyaçları da yokmuş bu çabalarının tek sebebi bize olan sevgi, saygı ve Karaman aşkı imiş. Korkumuz takdire dönüştü. Sağ olsunlar. Ömürleri mutluluk dolsun…

Karaman Ankara’da idi kısaca.

Bizler üzerimize düşeni yapabilir miyiz derken Karaman’lı bu yükü bizden aldı ve bizi kanatlandırdı.

Karaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün hazırladığı hediyelik çantalar da Karaman’ı tanıtmak açısından çok yararlı oldu.

Daha önce Karaman’da bir kitap fuarı düzenlenmişti. Kıyas yaptığımızda bizim ölçeğimize göre çok da güzel geçtiğine bir kez daha kanaat getirdik.

O günler “bizim ekmeğimize mani oluyorlar” diyen Karaman Kitabevleri ve Kırtasiyelerine de bir çift lafımız olur: Peki siz bir araya gelip de biz de yapalım dediniz de birileri ret mi etti. Birlikten kuvvet doğar. Fuar alanı orada… Hodri meydan…

Bu yıl da hazırlık yapılıyor diye biliyoruz. Canla başla destekliyoruz. Tüm katkıyı koymaya hazırız. Yerel imkânlara göre en iyisi yapılmalıdır.

Temelinde Karaman’ı tanıtmak olan bu çabamızda bize destek veren adını saydığımız ve yazıyı tamamlarken hatırlayamadığımız tüm dostlara selam olsun.

Saygılarımızı sunuyoruz.

Bu yazı 1789 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar