PROF. DR. AZİZ SANCAR…
Reklam
Gülsen METİN

Gülsen METİN

PROF. DR. AZİZ SANCAR…

06 Ağustos 2018 - 17:51

PROF. DR. AZİZ SANCAR…

Bir ödül törenine gözüm takılıyor. İzledikçe anlıyorum ki, Hacettepe Üniversitesinin Nobel Ödülü kazana Prof.Dr. Aziz SANCAR adına düzenlemiş oldukları bir ödül töreni.

Protokolü gösteriyor kamera, ön sırada oturanların arasında, sade şık kıyafetiyle, ayaklarını birleştirmiş, öğretmenini dinleyen öğrenci hevesiyle kürsü de yapılan konuşmayı dinliyor. Oturuşundaki mütevaziliğe hayranlığım, bir süre sonra konuşmasını dinlediğimde kat be kat artıyor. Bilginin erdemi, bilginin hiçe yaklaştırdığı bir insan görüyorum.

Montaigne diyor ya hani “"İnsanlar başaklara benzer, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler."  Bu sözün ispatı gibi duruyor Sayın SANCAR. Dolu bir başak edasıyla…

Nobel ödülünü alanlara yönelik bir algı oluşturuldu ya beynimizde, yine o merakla bakıyorum ekrana. Acaba yine bir Ülkemizi karalama duyacak mıyım diye dikkatlice dinliyorum sözlerini, “Türkiye için bu kadar önemli olduğunu bilseydim 2 misli çalışır ve 20 yıl önce alırdım bu ödülü” diyor. Gururla, sevgiyle gözlerim dolu dolu bakıyorum ekrana. Yakasındaki Mustafa Kemal ve Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı rozetleri yan yana duruyor.

“Türkiye Cumhuriyeti bizim için olağanüstü imkânlar yarattı. Dünyanın en güzel öğretimini gördüm ve bedava öğretim gördüm. O bakımdan buradaki başarımı Türkiye’de ki öğretimime adıyorum. “ cümleleri ile tamamlıyor konuşmasını.

Prof. Dr. Aziz Sancar 1946'da Mardin Savur'da 8 kardeşin 7'ncisi olarak dünyaya geldi. Ailesinin okuma yazma bilmediği ancak çocuklarının eğitimine çok önem verdiği belirtiliyor. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdikten sonra iki yıl sağlık ocağı doktorluğu yaptı.  Eğitim için ABD'ye gitti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill'de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300'e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.

Ödüle ABD'li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görülen Sancar daha önce de kanser tedavisinde sirkadiyen saat kullanımıyla ödüller almıştı. Kanser oluşumunda ve tedavisinde önemli bir unsur olan DNA onarımı üzerinde yıllardır çalışan Sancar bu mekanizmayı 35 yılda çözdüklerini, ancak bunun hastalara ulaşmasının biraz zaman alacağını ifade ediyor.

Türkiye için gurur gecesi... 10.12.2015 tarihi Perşembe günü barış, fizik, tıp, kimya, edebiyat ve ekonomi dallarındaki Nobel ödülleri, Oslo ve Stockholm'de düzenlenen törenlerle sahiplerine verildi. Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya ödülünü İsveç Kralı 16'ncı Gustaf'ın elinden aldı.

Prof. Dr. Aziz Sancar’la beraber, ilk kez bir Türk bilim adamı fen bilimlerinde Nobel Ödülü almış oldu. Etnik kökeniyle ilgili sorulara kızgın: “Bana ‘Arap mısınız, kısmen mi Türk’sünüz?’ diye sorarak saygısızlık yaptılar. BBC’nin bana sorduğu ilk soru bu. Ben Türk’üm, o kadar. Mardin’de doğmuşsam, Cizre’de de doğmuşsam, Kars’ta da doğmuşsam ben Türk’üm.”

Bu gururu bize yaşatan bu aziz insanı sevgi, saygı ve gururla yazmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Bu yazı 1017 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar