Larende Karaman haber, Karaman'daki sıcak gelişmeler, yazarlar, şehir servisleri, Karaman son dakika haberleri, Larende.com güncel
HV
28 MAYIS Pazar 09:45

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

ERDOĞAN

ERDOĞAN

%0.00
0 OY
OY FARKI 0
Açılan Sandık Oranı
%0.00
KILIÇDAROĞLU

KILIÇDAROĞLU

%0.00
0 OY
Açılan Sandık Oranı
%0.00

Cemalettin Canuylasi: ‘’Esnaf sandık istiyor’’

Karaman Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkan adayı Cemalettin Canuylasi, basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya geldi.

YEREL
Giriş Tarihi : 20-12-2022 11:53
Cemalettin Canuylasi: ‘’Esnaf sandık istiyor’’

Kent merkezindeki bir otelde düzenlenen kahvaltı programına, yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileri ile Canuylasi’ye destek veren Oda Başkanları katıldı. Her delegenin hür iradesiyle oy verebileceği bir seçimin, demokrasi adına temel bir talep olduğunu söyleyen Cemalettin Canuylasi, ‘’Arkadaşlarımla birlikte Başkanlığına ve yönetimine talip olduğumuz Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinde, bu zamana kadar başkanlık seçimleri alelade bir şekilde gerçekleşti. Yüzlerce esnafın delege olduğu bu kooperatif, küçük bir grubun el kaldırıp-indirmesiyle başkanını ve yönetimini belirledi. Bizler bu uygulamaya son verilmesini ve ilk defa sandık kurularak tüm delegenin katıldığı bir seçim yapılmasını istiyoruz’’ dedi.


Delegenin sandık başına gelerek oy kullanmasının, yönetimin meşruiyetini onaylama anlamı taşıdığına dikkat çeken Canuylasi basın mensuplarına yaptığı konuşmasında;
‘’Bilindiği üzere kooperatif tarzı işleyişe sahip yerlerde seçim için bir tarih belirlenir ve delegasyona bu tarih duyurulur. Belirlenen tarihte yeterli delege katılımı olmazsa ikinci bir tarih belirlenir ve o tarihte kaç kişi katılmışsa onların oyu ile başkan ve yönetim belirlenir. Bu arkadaşlar, 15 ila 20 kişiden ibaret ekipleriyle yıllardır sessizce toplanarak başkanı ve yönetimini belirlemişler. Vatandaşın, basın mensuplarının, esnafların ve bin 500 civarındaki delegenin duymadığı sandıksız bir seçimi kabul etmeyeceğimizi ve aday olduğumuzu mevcut yönetime ilettik. Bilindiği üzere demokratik olmanın en önemli yolu ‘Katılma’dır. Bu nedenle; esnafa ve delegeye yabancılaşmış, demokrasiden uzak bir seçimi istemediğimizden, katılım oranının olabilecek en yüksek seviyede olması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Esnafı ilgilendiren bu kurumda; esnafın belirleyici bir kimliğe bürünmesini, oy vermek suretiyle sorumluluk bilincine ulaşmasını ve her seçimde muhakeme yapabileceği bir sistemi oturtmakla yükümlüyüz’’ ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının devamında neden aday olduklarını açıklayan Canuylasi, ‘’Kooperatiften kredi çekenlerin birçoğu bilindiği üzere küçük ve orta ölçekli işletmeler, yani esnaf ve sanatkâr odalarının üyeleri. Dolayısıyla haberlerde teşvik ve kredi tarzı desteklemeler açıklandığında esnafın ilk bilgi almayı umut ettiği yerler üyesi oldukları odalar olur. Esnaf, malî sıkıntısının giderilmesi adına üyesi olduğu oda yetkilisinin rehberliğini talep eder. Bugüne kadar defalarca kez esnaflar için düşük faizli kredi desteği açıklanmasına karşın, bunların bir tanesiyle alakalı bile Karaman kamuoyu kooperatif tarafından bilgilendirilmedi. Kimlerin bu desteklerden faydalanabileceği, ne kadar bir meblağ alabileceği veya sürecin nasıl işleyeceği gibi konuları halkla paylaşmak çok zor olmasa gerek. İşte biz bu konudaki rehberliği, mevcut kooperatif yönetiminin esnafla veya esnafı temsil eden odalarla bir ilişkisi olmadığından istenilen düzeyde yapamıyoruz. Bu ve benzeri sebeplerin yanı sıra esnafımıza hizmet alanımızın genişlemesi adına arkadaşlarımızla aday olduk. Tabi biz adaylık açıklamamızı yapınca, mevcut kooperatif başkanı hemen bazı oda başkanı arkadaşlarımıza ‘Burayı bunlar alacak, gelin size bırakayım’ düşüncesiyle harekete geçti. Biz buna da karşı çıkıyoruz, zira burası esnafın kooperatifi. Göreve esnaf getirir, görevden de esnaf alır. Sandık çağrımıza karşı durulamayacağı anlaşılınca, genel kurulun hafta sonu yerine hafta içi bir güne (26 Ocak 2023 Perşembe) tarihlendirilmesini de manidar bulduğumu belirtmek isterim. Halen ‘Esnaf katılmasın, gelmesin’ diye düşünülmesi gerçekten üzücü. Buna karşılık tüm esnaflarımızı genel kurula ve özellikle delege olan esnafımızı da demokratik hakkı olan oy kullanmaya davet ediyoruz.’’ diye söyledi.

AdminAdmin

YORUMLAR