DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Memiş OKUYUCU
Memiş OKUYUCU
Giriş Tarihi : 16-05-2022 08:10

Yaşayan Üniversite; Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi, model bir üniversite haline gelmiş. 1970 yılında ‘yüksek okul’ adıyla kurulup, 1971 senesinde Sakarya Devlet Mimarlık olarak adı değiştirilen, sonraları Sakarya Mühendislik’e dönüşen ve 1992’den itibaren de üniversite olarak yapılandırılan, yarım asrı aşan geçmişiyle anlamlı bir hikâyesi var.

Köklü bir mazisi olan, gittikçe büyüyerek bir üniversite yapısına bürünmüş, bir kurumlaşmaya giden yapısı var. Geçmişinde kattığı kalite anlayışı ve yetiştirdiği nitelikli talebelerle Prof. Dr. Nevzat Kor Hoca’nın olduğu, pek çok isimsiz kahramanın hamurunda emeği bulunan, Anadolu insanımızın ilmi, fikri ve fiili  çaba ve heyecanını barındıran  bir güzide üniversitemiz. Sakarya şehri ve Sakarya Üniversitesi, sahip olduğu potansiyel ve taşıdığı kültürel ve ilmi kapasitesi ile İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı hüviyetini kazanmış durumda. Bilimin yeni çağdaki payitaht kapısı olmaya doğru gidiyor.

Hakikat ve ilme dayanan gelenekler, sağlam gelecekler oluşturur. Ekol, okuldur. Bir ekol olma yolunda ilerleyen Sakarya Üniversitesi, şimdilerde bir güzel faaliyetle Türkiye’nin gündeminde olmayı hak ediyor: Sakarya Kitap ve Bilgi Şöleni.

Bu faaliyet için üniversite ve belediyenin, faaliyet tecrübeleri ile birikimi birleştirilmiş. Şehrin STK’larına bu faaliyetin muhtevası etraflıca anlatılarak sahiplenmeleri sağlanmış. Sonrasında program YÖK’e kadar taşınarak, üniversite ve belediyeye ilaveten programın üçüncü ana faaliyet yürütücüsü olması sağlanmış. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve YÖK başkanı Prof. Dr. Erol Özvar şölen açılışına bizzat katılmışlar. Sakarya, şehir olarak bu faaliyeti gerçek anlamda sahiplenmiş durumda.

Faaliyetin adı: Sakarya Kitap ve Bilgi Şöleni. Faaliyet, Türkiye çapında yayıncılık yapan  70’ten fazla basım ve yayım kuruluşu ile buna şehrin yazarları da dahil olmak üzere  100’den fazla yazarı şehre getirerek okur yazar buluşmalarını kapsayan muhteva üzerine kurulu bir okuma programı olarak icra edilmekte. Daha fazlası da var elbette. Faaliyetin merkezi üniversite kampüsü olarak seçilmiş. Faaliyet için çok büyük kapalı çadırlar kurulmuş. Bu çerçevede  Sakarya şehir olarak adeta üniversiteye taşınmış. Faaliyeti organize eden Sakarya Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde şehirdeki ana okulundan üniversiteye kadar tüm öğrencilere dönük bir okuma seferberliği başlatmış. Faaliyet kapsamında ‘şehir kampüste buluşuyor’ sloganı ile üniversitede pek çok farklı faaliyetler icra edilerek öğrencilerin şölene ilgisi artırılmış. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri, şehirden üniversiteye taşınmış. Üniversite ile tanışmış. Üniversitede öğrenciler, öğrenci kulüpleri şölen alanında kendi temalarına uygun faaliyetler icra etmişler. Yabancı uyruklu öğrenciler kendi gelenek ve ülkelerini tanıtan ve anlatan organizasyonlar tertip etmişler. ‘Okumak ve okutmak’ için şehrin tüm imkânları seferber edilmiş. Bu kapsamda öğrencilere kitap satın alabilmeleri için gönüllü kuruluşlardan sağlanan bağışlarla 30’ar tl’lik kitap kuponu dağıtılmış. Şölenin her aşaması ve tüm yönleri şehir halkına dönük olarak hesap verilebilirliği ihtiva etmekte. Faaliyetler büyük bir şeffaflık içerisinde yürütülmekte. Okumaya, kitaba, yazara, fikir adamlarına, kısaca Türkiye’nin pek çok alanda markası olmuş ve marka olmaya aday isimlerle ‘’doydum’’ diyecek kadar entelektüel birikimimizi seferber eden bir faaliyet. Okumayı, okuyucu, okulu ekolü nihayetinde insanı merkeze alan bir faaliyet. Orijinal bir okuma faaliyeti olarak şehrin ve öğrencilerin alakadarlığını uyandırmış. Bir cazibe merkezi olmuş. Şehre, öğrencilere ve bütün Türkiye’ye hayatın okuma merkezli olarak kurulabileceğini göstermiş. Daha ilk senesinde rüştünü ispat etmiş diyebiliriz.

Üniversitenin içerisinde şöyle bir yürüyüş yapınca şölenin öğrencilerde oluşturduğu sinerji, oldukça bariz şekilde görülmekte. Şölen kapsamında 14 mayıs 2022 günü, bir günlüğüne  Sakarya’da idik. Gitmeden Büyükşehir Genel Sekreteri Mustafa Ak ile faaliyetler üzerine yaptığımız konuşmada belediye cenahını oldukça heyecan verici bulduk.

Sakarya’ya  Edirne’den gelen değerli kültür adamı Doç. Dr. Mustafa Hatipler’in imza programına iştirak ettik. Bazı okur sohbetlerine bizde katıldık. Verimli, muhtevalı, halkın ilgisinin son derece yüksek olduğuna şahitlik ettiğimiz bir şölene katılmış olduğumuz için kendimizi ayrıcalıklı hissettik.

Sakarya Kitap ve Bilgi Şöleni, bir kültür faaliyeti olarak 9-18 mayıs 2022 tarihleri aralığında dokuz günlük bir süre için bu yıl ilk defa planlanmış. Program sonrası üniversite adına şölen koordinatörlüğünü yürüten Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu’nun çay ikramı eşliğinde, bir grup ilim ve kültür yaranı ile sohbet ettik. Değişim Yayınlarının işletmecisi İsmail Aydın, Osman Çibik, Sakarya eski baro başkanı Recep Hacıeyüpoğlu, Doç. Dr. Mustafa Hatipler, bir ara kısa süre sohbete katılan büyükşehir genel sekreter yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel.

Ortak kanaati yansıtayım. Tüm ilgililer bu şölenden son derece mutlu ve mesut olmuş. Hepsi de heyecan duymaktaydılar. Kuruluş aşamasında olduğu için elbette bazı eksiklikler olabilmekte. Ancak tüm eksikler son derece iyi niyetle ve büyük gayretle tashih ve telafi cihetine gidilmekte.

Fatih hoca hem ismiyle hem de soy ismi ile müsemma. Bizatihi faaliyetlerin en küçük ayrıntısı ile alakadar olmakta. Anında görüntü şeklinde yaptığı tam zamanlı müdahalelerle hiçbir programın aksamaması için azami çaba sarfetmekte.

Sakarya Üniversitesi, İnsanımızın önü açılırsa nasıl bir kültür üniversitesine dönüştürülebileceğini, güzel bir örnekle göstermiş. Örnek bir model ortaya koymuş. Hem de bir üniversite perspektifine ve varlık nedenine gerekçe oluşturabilecek bir kültür faaliyeti ile bu model oluşturulmuş. İçinde ‘insan, okuma, kitap, üniversite’ geçen, çok yönlü, oldukça yüksek etkileşimli, cemiyette sinerji oluşturacak bir ‘model’ oluşturulmuş. Sakarya Üniversitesi, Türkiye’nin kültürüne bakan bir üniversite olmuş, bir kültür kandili olmaya doğru yürüyor. İnsanı kültürle yaşatan ve yaşayan üniversite.

Program için tüm emeği geçenlere ve şölenin proje müellifi rektör Prof. Dr. Fatif Savaşan’a buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Türkiye’de üniversitelerde okuma ve okutma modeli arayanlara yakın gözlüğü ile Sakarya Üniversitesi modelini incelemeye davet ediyoruz.

Selam ve sağlıcakla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Memiş OKUYUCU

Memiş OKUYUCU

DİĞER YAZILARI Durdurulmuş Medeniyetin Yürüyen Çocukları Nitelikli Bir Öğrenme: Çoklu Öğrenme Maarifin Sesi, Eğitimin Nefesi Üslubun İncesi Türk Maarifinin Başı Sağolsun Dünyanın Çivisini Nasıl Çıkardılar? En Doğru Soru Hangisi? Maarif Nedir? MEMİŞ OKUYUCU: İLK VE ORTAÖĞRETİMDE KELİME HAZNESİ Tarihe Geçen O Fotoğrafın Hikâyesi Öğretmenim ben… Türkçenin Sırları Mİllî Eğitim Şûrası Üzerine Bir Örnek Muallim: Mahmud Celaleddin ÖKTEN (1882-1961) Bir Üniversite Tercihinden Ötesi LGS Tercihleri ve Kendi Hikâyesini Yazmak Hârezmî Eğitim Modeli Ankara’da Bir Eğitim ‘ADA’sı Bir Hayalimiz Olsun FEN LİSELERİMİZ EĞİTİMİ VE GELECEĞİN EĞİTİM BİR FİKİR ADAMI ALİ FUAD BAŞGİL Eğitimde ufka yolculuk TÜRKİYE'DE ŞEHİRLİ DİNDARLIK Doğunun Yedinci Adamı: Mehmet Aydın TÜRKİYE?DE BİR ÜNİVERSİTEYE REKTÖR OLMAK Tarihe İz : Muallim Mahir İz  Bir Maarif Adamı Olarak Mustafa Öcal Aliya İzzetbegoviç: Direnişin ve Dirilişin Mimarı Boğazköprü?de Yanaşık Düzen ya da Bir Fasl-ı Cenaze Cankurtaran: Bir Semtin Hikayesi EĞİTİMİN ELE ALINACAK YANI DÜNYANIN SAHİLİ SELAMETİ:KALKINMIŞ TÜRKİYE EVVEL GİDEN AHBABA SELAM OLSUN ÜNİVERSİTELER TÜRKİYE'YE NE ZAMAN YETİŞİR? VAKAR ABİDEMİZ: AYASOFYA CAMİİ Geleceğin Meslekî Eğitimi: Büyük Türkiye Türkiye'nin Temel Eğitim Meselesi: MESLEKÎ EĞİTİM Meslekî Eğitim Üniversitesi MÜTEHASSIS OLMAYAN 'EĞİTİM UZMANI' OLUR MU? KIRAN GÜNLERİNDE MEŞK VE İÇE YOLCULUĞUMUZ YENİ BİR SİSTEM VE 'YENİLMİŞLERİN' DÜZENİ Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ ? 2 Bir Dönüştürme Projesi: KÖY ENSTİTÜLERİ Ederini Tüketen Düzen ve Biz AKİF'İN TÜRKİYESİ, TÜRKİYE'NİN AKİF'İ Yüzümüzü Ak Edecek Bir Söz Üreten Nesil Çağı Yönetir KALBİNİN DİLİ OLMAYAN ŞAİR: AKİF Münevver Ya Da Çınlayan Nağme Olmak Tuba Ağacı, Bambu Ağacı Tarihin İnkılap Etmesi Geleceğin Dünyası Gelişler ve Geri Gidişler Hak Temelli Bir Reforma Doğru Taktik Maktik Yok!.. Maarif Reformu Neden Şart? YAZMAK VE YAZARAK YAŞAMAK İLİM İKTİDARI, MEMLEKETİN İMARIDIR Maarifin Ahlâkı Var Mı ? Maarife Operasyon Ne Zaman? O Şehre Varmaz İsek! DURDURAMAYACAKSINIZ UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN FETÖ'NÜN EĞİTİM BOYUTU UTANGAÇ SUNUMLU 'ZORAKİ VE İSTENDİK' İNSAN SEÇİMİN GALİBİ: EĞİTİM SİSTEMİDİR! EĞİTİMİ TERBİYE ETMEK ECNEBİ MEMLEKETLERE ÖĞRENCİ GÖNDERME MESELEMİZ!
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Advert
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA