Korona Virüsten Korunma Yolları !

GÜNDEM Düzenleme Tarihi : 27 Ekim 2020 10:34 Haber Girişi : 27 Ekim 2020 11:07
Korona Virüsten Korunma Yolları !

Koronadan Korunma Yolları

 

Korona virüsünden korunma yolları bireysel alınacak tedbirlerle mümkündür.

 

 

Özellikle kişilerin kendi hijyenlerine ve çevresindekilerin hijyenlerine dikkat etmesinin yanı sıra toplu alanlarda bulunmamaları kişilerle temaslardan kaçınmaları gerekmektedir.

 

 

Hapşıran ya da öksüren birisi ile karşılaşırsak ya da kendisini kötü hissettiğini düşündüğümüz birisi olursa yanımızda, yakınımızda, mümkünse eğer 1 metreden daha fazla yaklaşmamaya çalışalım. Ama tabi toplu taşımada bu her zaman mümkün olmayacak. Eğer bizim de bu tür şikâyetlerimiz var ve bu tür belirtiler gösteriyorsak aslında biz önce kendimizi koruyacağız. Yani, hasta olan kişinin maske takması burada çok önemli. Hapşırırken eğer bir mendil bulundurabilirsek, mendili hemen ağzımıza ve burnumuza kapatarak öksürmeli ya da hapşırmalıyız. Ondan sonra da o mendili derhal kimsenin temas etmeyeceği bir yere atmamız ya da en azından cebimize koyup sonra bulduğumuz en yakındaki çöpe atmamız gerekiyor. Ya da böyle bir mendil yanımızda yoksa, dirseğimizin iç yüzeyine doğru öksürmemiz ya da hapşırmamız gerekiyor. El yıkamak burada da çok önemli. Böyle bir insanla yakın temas kurmak zorunda kaldıysak,  bulduğumuz en yakın yerde elimizi normal su ve normal sabunla yıkayalım. Korona virüsten tek korunma yöntemi budur.

 

 

Virüslere Karşı Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendiririz ?

 

Biz eğer kendi bağışıklık sistemimizi güçlü tutarsak yani dengeli beslenirsek, güçlü oluruz. Dengeli beslenmek ne demek? Her şeyden yeterli ve belli miktarda yemek. Eğer özel olarak yememeniz gereken bişey varsa o besinlerden uzak durmalısınız.Bunun yanı sıra ortalama 8 ila 10 saatlik bir gece uykusu sağlayabilmek çok önemli. Hareket, herkesin yaşına göre, cinsiyetine göre, beden yapısına göre düzenli egzersizler yapmak. İlla ki spor salonlarına gitmemiz gerekmiyor. Evde basit hareketlerle de günlük egzersizler yapılabilir.

 

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli ?

Virüsten korunmanın en önemli adımlarından biri de tabii ki beslenme her besin grubundan belli miktarda azar azar yenmeli peki bu besin grupları neler ?

 

  • Bitki çayları tüketilebilir. Bitki çaylarını tüketirken miktarına mutlaka dikkat etmelisiniz unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır.

 

  • D vitamini almak önemlidir. Doktorunuzun önerdiği dozda D vitamini kullanımına özen göstermelisiniz.

 

  • C vitamini yönünden zengin besinleri tüketilmelidir. Portakal, greyfurt, limon, kırmızı biber v.b

 

  • Ana öğünlerde beslenme düzenine dikkat etmeli ve her şeyden ölçülü yenmelidir. Bu dönemde fazla karbonhidrat tüketmemeye özen gösterilmelidir.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.