HUZURLU İNSAN

KÖŞE YAZILARI Haber Girişi : 23 Haziran 2020 11:52
Bir insanın huzurluyum diyebilmesi dört şarta bağlıdır.

1- Sağlığının huzurlu olması.
2- Aile içerisinde huzurlu olması.
3- İş yerinde huzurlu olması.
4- Yaşadığı ülkenin huzurlu olması.

Bu dört maddeden birinde huzursuzluk varsa o insan huzurlu değildir.

S A Ğ L I  K T A H U Z U R

İlk huzur sağlıklı bir yaşamla başlar. Sağlığı bozuk bir insan hiçbir işini rahat yapamaz, hayattan zevk almaz,eşine ve çocuklarına bakamaz hale gelir.

Bunun için yapabileceğimiz bazı kurallar vardır. Öncelikle her şeyde ölçülü olmalıyız. Yemek yerken, bir şeyler içerken, uyurken, gezip dolaşırken ölçüyü kaçırıp aşırıya kaçmamalıyız. Yemeklerimizi hergün aynı saatlerde, aynı miktarda, aşırıya kaçmadan ve mümkünse tam doymadan sofradan kalkmalıyız. Bunların ölçüsü kaçarsa hem beden sağlığımız, hem ev huzurumuz hemde iş yerimizdeki huzurumuz bozulur.

Hergün mümkünse öğle yemeğinden sonra, yarım saat ile bir saat arasında istirahat etmek çok faydalıdır. Yine her gün yatmadan önce, mutlaka evi havalandırıp içeriye bol oksijen girmesini sağlamalıyız. Yine hergün en az bir saat yürüyüş, spor ya da egzersiz yapmamız kalp sağlığı hatta tüm beden sağlığı açısından çok önemlidir.

Çok yemek yemenin tüm organlarla birlikte zihin ve ruh sağlığına da zarar verdiğini unutmamak lazım.

VÜCUT BİR ENERJİ DEPOSUDUR; ENERJİ ORAYA YÜKLENİR VE ORADAN HARCANIR. BU YÜKLEME VE HARCAMA İŞİ DAİMA DENGELİ OLMALIDIR.

DENGE BOZULURSA, SAĞLIKTA BOZULUR.

ULVİ EMRE