SİYASET
Giriş Tarihi : 05-04-2022 00:21   Güncelleme : 05-04-2022 00:35

ÜNVER, ELMA ÜRETİCİSİNİN SORUNLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi vererek; elma üretimi ile ticaretinde yaşanan sorunlar ile üreticinin taleplerinin tespit edilmesi ve çözüm olabilecek tedbirlerin alınması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

ÜNVER, ELMA ÜRETİCİSİNİN SORUNLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

ELMA ENDÜSTRİSİ GÜÇLÜ BİR SÖKTÖR

 

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinde Karaman, Niğde, Isparta, Antalya ve Konya illerinin Türkiye’nin toplam elma üretim alanlarının %53,4’üne sahip olduğu ve meyve endüstrisinin güçlü bir sektör olduğu, bu sektör içinde elmanın %10 ile büyük bir paya sahip olduğu ifade edildi.

 

ULUSLARARASI PAZARDA REKABET EDEMİYOR

 

Türkiye’nin elma üretiminde, 2020/21 sezonunda dünyada 4. sırada, ihracatta ise 8. sırada yer aldığını aktaran Ünver; “Türkiye, elma gibi önemli bir yumuşak çekirdekli meyve türünde dünya üretiminde ilk sıralarda yer almasına rağmen verim, kalite ve pazarlama altyapısındaki yetersizliklerden dolayı uluslararası pazarda rekabet edememektedir. Uluslararası pazarda rekabet gücünün arttırılabilmesi için verim, kalite ve teknoloji odaklı üretime önem verilmelidir.” dedi.

 

KARAMAN, TÜRKİYE’DE İLK SIRADA

 

Karaman’ın elma ağacı sayısında Türkiye’de ilk sırada yer aldığını belirten CHP Milletvekili Ünver, araştırma önergesinde, “Karaman'da 12 milyondan fazla meyve veren elma ağacı bulunurken, kişi başına 45'ten fazla elma ağacı düşmektedir. Karaman'daki meyve üreticilerinin "Amasya", "golden", "starking" gibi bilinen çeşitlerin yanında "crisp pink", "fuji" ve "gala" gibi dünya piyasasında aranan türlerin de üretimine yönelmesi elma üretiminin geleceği açısından umut vermektedir.” ifadelerine yer verdi.

 

KARAMAN’DA ELMACILIK VAZGEÇİLMEZ BİR SEKTÖR

 

207 bin dekar alanda elma üretimi yapılan Karaman’da yaklaşık 1300 elma üreticisi bulunduğunu, 2021 yılı rekoltesinin ise 480 bin ile 500 bin ton arasında gerçekleştiği bilgisini paylaşan Ünver, Karaman'da elmacılığın vazgeçilmez bir sektör olduğunu, binlerce kişiye istihdam sağlaması ve önemli bir geçim kapısı olmasının yanında ülke ekonomisine katkısıyla ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu söyledi.

 

ÜRETİM POTANSİYELİNİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

 

Ülkemizin sahip olduğu elma üretim potansiyelini ihracatta da en iyi şekilde değerlendirebilmesinin akılcı stratejilerin oluşturulmasına bağlı olduğunu dile getiren Ünver, sulamanın teşvik edilmesi, üreticinin karşılaştığı finansal ve üretime yönelik sorunların çözülmesi, lojistik ve teknolojik yetersizlikler, pazarlamaya yönelik eksiklikler ile sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi hususundaki aksaklıkların giderilmesi gerektiğini belirtti.

 

İHRACATTA İSTENEN SEVİYEDE DEĞİLİZ

 

Dünya elma üretiminde önemli bir yere sahip olan ülkemizin ihracatta istenilen seviyede olmamasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Ünver önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Modern soğuk hava ve paketleme tesislerinin çoğaltılması, lokasyon kaynaklı sorunların ortadan kaldırılması, çağdaş üretim ve pazarlama stratejilerinin teşvik edilerek geliştirilmesi, Ar-Ge çalışmalarına odaklanılması, fiyatlarda görülen dalgalanmaların kontrol altına alınarak üreticinin azami kazanç sağlamasına yönelik tedbirler geliştirilmesi, su kaynaklarının risk limitinde olduğu dikkate alınarak sürdürülebilir sulama için geleceğe yönelik atılması gereken adımların belirlenip tavizsiz uygulamaya başlanması gibi alınabilecek başlıca önlemlerle, sektöre ilişkin tüm eksikliklerin giderilmesi noktasında çalışmalar bir an önce hayata geçirilmelidir.”

 

MECLİS, SEKTÖRÜN SORUNLARINI ARAŞTIRMALIDIR

 

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, araştırma önergesini; “Elma üretiminde yaşanan sorunlar ile artan girdi maliyetleri altında ezilen üreticilerin üretim, pazarlama, depolama ve ihracatta karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması ile üreticinin taleplerinin etkin bir şekilde tespit edilmesi ve çözümü olabilecek tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.” ifadeleri ile TBMM Başkanlığı’na sundu.

AdminAdmin