Karaman Larende - Karaman Haber Karamandan haberler, karaman gündem
HV
02 ARALIK Cuma 16:58
Advert

Taşkale Halısına MEVKA Desteği

2021 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından desteklenen ve Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen “Taşkale Halısı Araştırma Projesi” tamamlandı.

YEREL
Giriş Tarihi : 29-09-2022 08:22
Taşkale Halısına MEVKA Desteği

Taşkale Halısı’nın ipliğinden boyasına, dokuma tezgâhından yöre halkı için ifade ettiği anlamına kadar tüm teknik ve yaşatmaya değer özelliklerinin araştırılarak Taşkale Halısı’nın yeniden değerlenmesi ve bir turizm ve kültür değeri olarak kazandırılmasını hedefleyen proje ile Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sağlanan Coğrafi İşaret tescili de gerçekleştirilecek.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Konuk tarafından hazırlanan Taşkale Halısı Araştırma Raporu; kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen ham maddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş Taşkale Halısı konusunda çalışma yapacak herkes için kaynak niteliği taşıyacaktır.

AdminAdmin

YORUMLAR
Reklamı Geç
Advert