TARIM
Giriş Tarihi : 25-04-2022 01:50

Tarımsal destek vergi iadesi ödeniyor mu?

Tarımsal desteklerden kesilen yüzde 4 kesintilerin iadesindeki belirsizlik, çiftçiyi mağdur ediyor. Mart ayında başlandığı bilinen vergi iadesi ödemeleri ile ilgili bugüne kadar hiçbir açıklamanın yapılmaması dikkat çekiyor.

Tarımsal destek vergi iadesi ödeniyor mu?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2016 ile 2021 yılları arasında tarımsal destekleme ödemesi Haberleri">ödemesi alan çiftçilere vergi iadesi ödemesi yapılacaktı. Önce ödemelerin Şubat ayında yapılacağı kaydedilmişti ancak Mart ayına sarktığı biliniyor. Ödemeler Mart ayında başlasa da kime ne kadar ödeme yapıldığı ve ödemelerin ne zamana kadar süreceği konusunda ilgili Bakanlıklardan hiçbir açıklamanın yapılmaması tepkiye neden oluyor. 

BAŞVURULAR 31 ARALIK’TA SONA ERMİŞTİ 

Bilindiği üzere vergi iadesi ödemeleri için başvurular 31 Aralık 2021 tarihinde sona ermiş, Ocak ayından itibaren yapılan başvurular incelemeye alınmıştı. Yapılan başvuruların incelenmesinin tamamlanmasıyla birlikte Mart ayında vergi iadelerinin ödenmeye başlanacağı kaydediliyordu. 

NİSAN’IN SONUNA GELİNDİ KİME NE KADAR ÖDEME YAPILDIĞI BİLİNMİYOR 

Girdi maliyetlerinden dolayı zor günler geçiren çiftçi için yapılacak vergi iadesi ödemeleri büyük önem taşıyor. Ödemelerin başlamasıyla birlikte hiçbir açıklama yapılmazken, Nisan ayının sonuna gelinmesine rağmen vergi iadesinin ödenmesinde kaç çiftçiye ne kadar bir ödeme yapıldığına dair de kamuoyuna hiçbir bilgi verilmedi. Buradaki belirsizlik, bu ödemelerden yararlanacak çiftçiyi ciddi anlamda mağdur ediyor.

 

AdminAdmin