YEREL
Giriş Tarihi : 16-03-2022 20:42

Şehit ve Gazi Aileleri Devlet Övünç Madalyası İle Onurlandırıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına tevcih edilen Devlet Övünç Madalyaları ve beratları, Vali Mehmet Alpaslan Işık tarafından şehit ve gazilerimizin yakınlarına düzenlenen törenle takdim edildi.

Şehit ve Gazi Aileleri Devlet Övünç Madalyası İle Onurlandırıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına tevcih edilen Devlet Övünç Madalyaları ve beratları, Vali Mehmet Alpaslan Işık tarafından şehit ve gazilerimizin yakınlarına düzenlenen törenle takdim edildi.

 

16 Mart 2022 Çarşamba günü Piri Reis Kültür Merkezinde saygı duruşu ve İstiklâl Marşının okunmasıyla başlayan törende Devlet Övünç Madalyaları ve beratların tevcih edileceği şehit ve gazilerimizin özgeçmişleri okundu. 
 
Tören öncesinde şehit ve gazi ailelerine hitabeden Vali Mehmet Alpaslan Işık, “Sizlerle böyle anlamlı bir törende bir araya gelmekten büyük bir gurur ve şeref duyuyoruz. Ülkemizin her köşesinde şanlı bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa eğer, binlerce yıldır hür ve bağımsız yaşıyorsak ve korkmadan geleceğe umutla bakabiliyorsak, bunları aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçluyuz. 

 

Devletimiz, 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu gereği Şehit Piyade Sözleşmeli Er Mustafa Ahmet Demir adına babası Musa Demir, Gazi Piyade Sözleşmeli Er Veli İncedalcı, Gazi Jandarma Maliye Astsubay Üstçavuş Ahmet Tezcan, Gazi Jandarma Maliye Astsubay Serkan Aydın’ı Devlet Övünç Madalyası ile onurlandırmıştır.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına onlara takdim edeceğimiz bu madalyalar vatan sevgisinin en yüce nişanesidir. Hayatının tüm zorluklarına ve bu vatana el uzatmak isteyecek her türlü ihanete karşı bu milletin evlatlarına vatan sevgisini ve bu uğurda mücadele etmenin yüceliğini gösterecek önemli bir hatıradır.

 

Bu vesileyle Şehitlerimize “Ruhlarınız şad, mekânınız Cennet olsun” diyerek, Gazilikle şereflenen ve daha sonra ebedi âleme intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum”dedi.

 

Programın devamında Vali Mehmet Alpaslan Işık, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına tevcih edilen Devlet Övünç Madalyası beratlarını şehit Piyade Sözleşmeli Er Mustafa Ahmet Demir adına babası Musa Demir ve Gaziler Veli İncedalcı, Ahmet Tezcan ve  Serkan Aydın’a takdim etti.

 

Madalya tevcih töreninin ardından Vali Işık, “Gör-Düşün-Öğren” projesi çerçevesinde medeniyetin beşiği Anadolu’da yaşamış Yunus Emre, Mevlâna, Aristotales, Thales, Hoca Ahmet Yesevi gibi ünlü düşünür ve filozofların düşünce dünyalarını ve fikirlerini 16-19 yaş arasında öğrencilere kavratabilmek amacıyla hazırlanan Türkiye ve Azerbaycan’dan farklı okulların yer aldığı “Filozofların Ayak Sesleri” konulu resim sergisinde incelemelerde bulunarak proje hakkında bilgiler aldı.

 

Törene; Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın yanı sıra Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Vali Yardımcıları Kamuran Mustafa Ballı ve Mehmet Özmen, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çetinkaya, kurum müdürleri, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz ile askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.

 

Tören, çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

AdminAdmin