Larende Karaman haber, Karaman'daki sıcak gelişmeler, yazarlar, şehir servisleri, Karaman son dakika haberleri, Larende.com güncel
HV
25 MART Cumartesi 01:22
Advert

Psikososyal Destek Çalışmaları İçin İlk Eğitimler Okullarda Tamamlandı

Afet bölgesi illeri ve afetten doğrudan etkilenmeyen diğer illerde uygulanmak üzere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Psikososyal Destek Eylem Planı çerçevesinde Karaman’da ilk eğitimler tamamlandı.

YEREL
Giriş Tarihi : 24-02-2023 14:47
Psikososyal Destek Çalışmaları İçin İlk Eğitimler Okullarda Tamamlandı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremler sonrasında Karaman’a gelen yurt, pansiyon, otel gibi yerlere yerleştirilen öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik yürütülen psikososyal destek çalışmaları kapsamında psikososyal destek ekipleri tarafından Psikolojik İlk Yardım Programı (PİY), okullarda uygulandı.

Depremden doğrudan etkilenmeyen iller arasında yer alan Karaman’da tüm okullarda okul öncesinden liseye tüm kademelerde öğrenim gören öğrencilere yönelik, öğretmenler tarafından öğrencilerin psikolojik sağlamlıklarını güçlendirmek, toparlanma tekniklerini öğreterek yaşanan olayı anlamlandırmalarına destek olmak amacıyla Deprem Sonrası Psikoeğitim Programları uygulandı.

Ardından Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlara "Deprem ve Yas Psikoeğitim Programları" ile gerçekleştirilecek öğretmen-veli oturumları hakkında bilgilendirme toplantıları yapıldı. Böylelikle duyguları tanıma, duygularla baş etme, güvenlik, umut aşılama, benlik saygısı, sosyal ilişkiler ve yardım arama modülleri ile eğitimler verilmiş olacak.

AdminAdmin

YORUMLAR