SİYASET
Giriş Tarihi : 24-03-2022 15:43   Güncelleme : 24-03-2022 15:57

Milletvekili ÜNVER; “MHP DESTEKLİ ERDOĞAN TEK ADAM YÖNETİMİ SEBEP, ENFLASYON SONUÇTUR!”

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de, tüketicinin korunması hakkındaki kanun teklifi görüşmelerinde CHP Grubu adına konuşma yaptı. Teklifin tüketicinin güncel sorunlarına çözüm üretmediğini ifade eden Ünver; “Ekonomi yanıyor, millet kavruluyor, milletin Meclisinin gündemi böyle mi olmalıydı?” diye sordu.

Milletvekili ÜNVER; “MHP DESTEKLİ ERDOĞAN TEK ADAM YÖNETİMİ SEBEP, ENFLASYON SONUÇTUR!”

Calibri, Helvetica, sans-serif">HALKIN EKONOMİK SORUNLARI İLGİNİZİ ÇEKMİYOR

 

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de görüşülen tüketicinin korunması hakkındaki kanun teklifi üzerine söz aldı. Teklifin tüketicinin yaşadığı gıda krizi, enerji ve akaryakıt krizi, fahiş zamların yarattığı hayat pahalılığı, yoksulluk ve yoksunluk sorunlarına çare üretmediğini dile getiren Ünver; “Aslında sizden beklediğimiz şeyin biraz fazla olduğunun farkındayım. Zira, sizin elinizde de fazla bir şey yok. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde sizlerin fonksiyonu ‘kaldır’, ‘indir’den ibaret. Anlaşılan, halkın ekonomik sorunları da pek ilginizi çekmiyor, durum da zaten hepimizin gözleri önünde.” diye konuştu.

 

HAZİNE VE MALİYE BAKANINI SAVUNMAK ZOR OLSA GEREK

 

Üye sayısıyla övünen AKP’nin ne hikmetse ekonomi tahsili yapmış bir Hazine ve Maliye Bakanı bulamadığını ifade eden Ünver; “Erdoğan, her atamasında olduğu gibi bu Bakanlığa atama yaparken de liyakati değil sadakati esas alıyor.” dedi. Konuşmasının devamında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yaptığı açıklamaları hatırlatan Ünver, iktidar sıralarına yönelerek; “Yabancı yatırımcıya, ‘Bir problem mi yaşadınız? Rahat olun, bürokrasiyi alaşağı ederiz. Arkamızda Cumhurbaşkanımız var, rahat olun, mevzuatı da değiştiririz.’ diyen bir Bakanı, zamlar altında ezilmiş vatandaş karşısında savunmak zor olsa gerek.” şeklinde konuştu.

 

SON 1 YILDA GELEN ZAMLARI SIRALADI

 

Sözlerinin devamında “Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin “kurtardık” dediği ışıltılı ekonomisine kısaca bakalım.” diyen Ünver, son 1 yılda gelen zamları şu şekilde sıraladı: “Tarımsal ÜFE yüzde 68; ekmek, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 94; et, balık fiyatları yüzde 54; süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatları yüzde 55; yağ fiyatları yüzde 62; meyve fiyatları yüzde 150; sebze fiyatları yüzde 241; bakliyat fiyatları yüzde 78; diğer gıda fiyatları ortalama yüzde 49 zamlanmış, resmî rakamlara göre. Bitmiş mi? Hayır, bitmemiş. Benzinde artış yüzde 200'e yaklaşırken motorinde yüzde 250'ye yaklaşmış, elektriğe ve doğal gaza yapılan zamlarla vatandaşın enerji faturası 2'ye katlanmış.”

 

AKP, TL’Yİ TARİHİNİN EN DİP SEVİYESİNE DÜŞÜRDÜ

 

AKP’nin ekonomiyi düşürdüğü durumu anlatmak için Bakan Nebati’nin "Dolar kuru için 20-25-30 TL olacak diyorlar. Niye olsun? TL zaten zayıf durumda, gideceği yer yok, vatandaş rahat olsun." sözlerinin yeterli olduğunu aktaran Ünver; “Bence Nebati Bey TL'nin tarihin en dip seviyesinde olduğu itirafıyla ilk defa doğru söylüyor. İşte, biz de aylardır bunu söylüyoruz: ‘AKP TL'yi tarihinin en dip seviyelerine düşürdü.’ diyoruz.” diye konuştu. AKP’nin ekonomi yönetimi için yeni planlarını devreye alacağının muhtemel olduğunu söyleyen Ünver sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Muhtemel planlara bakacak olursak, A planı yok, B planı yok, C planı yok; utanmak yok, hesap vermek yok, istifa etmek yok. Aslında, AKP’nin ekonomide tek bir planı var; o da şapkadan tavşan çıkarmak.”

 

BU EKONOMİK HALİN SORUMLUSUNU HERKES BİLİYOR

 

TBMM kürsüsünde sözlerine “Ekonominin bu hâlinin esas sorumlusunun kim olduğunu herkes biliyor.” diye devam eden Ünver; “Ekonominin bugünkü hâlinden seçim meydanlarında, ‘Ekonominin sorumlusu benim ben. 24 Haziran’da bu kardeşinize verin yetkiyi, ondan faizle, şununla, bununla nasıl uğraşılır göreceksiniz. Ahdim olsun ki faizler, enflasyon ve cari açık düşecek. Biz ekonominin kitabını yazdık.’ diyen kişi sorumludur. Ekonominin tek sorumlusunun yazdığı sözde kitaba baktığımızda ise kitabın ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç.’ cümlesiyle başladığını görüyoruz ve anlıyoruz ki yazar kitabı tersten yazmış.” dedi.

 

ENFLASYON SEBEP FAİZ SONUÇTUR

 

Ünver sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “MHP destekli Erdoğan tek adam yönetimi sebep, eğitimsizlik, baskı ve otoriterleşme, adaletsizlik, hukuk tanımazlık, yoksulluk, yokluk, ekmek kuyrukları, yağ kuyrukları sonuçtur. MHP destekli Erdoğan tek adam yönetimi sebep, devletin yüksek faizle borçlanması sonuçtur. Dolayısıyla enflasyon sebep, faiz sonuçtur; anlayanlar anlamayanlara anlatsın.”

AdminAdmin