Karaman Haber - Larende.com
HV
01 MART Cuma 03:03
Advert

Karaman'da hava soğumadı ama doğalgaz faturaları cep yakıyor!

Karaman’da havanın çok soğuk olmamasına, kombi derecesinin yükseltilmemesine rağmen doğalgaz faturası kabarık geldi. Geçen yılın en yüksek faturası, bu yılın en düşüğü oldu. 2022 yılı içinde ise doğalgaza toplamda yüzde 110 oranında zam geldi

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-12-2022 09:57
Karaman'da hava soğumadı ama doğalgaz faturaları cep yakıyor!

Vatandaşın hayat pahalılığı arttı. Kışın gelmesiyle birlikte masraflar zirveyi gördü. Vatandaşın belini ise yine en çok doğalgaz faturası büküyor. Yapılan bütün tasarrufa, havanın çok soğuk olmamasına, kombi derecelerinin yükseltilmemesine rağmen ilk gelen fatura kabarık oldu. Çoğu aileye  700 ile bin TL arasında fatura geldi. Vatandaşlar ise bu miktarın geçen yıl en yüksek doğalgaz fatura miktarı olduğunu söyledi. İşletmelerde de tüm tasarruf tedbirlerine rağmen fatura miktarı, 2-3 katına çıktı. 

Asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu ülkemizde özellikle kış ayında vatandaşın en büyük gideri doğalgaza oluyor. Gerek ısınma gerekse de ocak için kullanılan doğalgaz, fiyatıyla cepleri yakıyor. Türkiye, 2022 yılına zamla girmişti. Doğalgaza 2022 yılının Ocak ayında yüzde 25 oranında geldi. 3 ay sonra yani nisan ayında da doğalgaza yüzde 35 oranında zam yapıldı. 2 ay sonra haziran ayında doğalgaza yüzde 30 bir zam daha geldi. Bilinen en son zam ise eylül ayının başında yapıldı. Doğalgaza eylül ayında yüzde 20 zam yapıldı. 2022 yılı içerisinde doğalgaza toplamda yüzde 110 oranında zam geldi. 

OLUMSUZLUĞU BU YIL DAHA FAZLA HİSSEDECEĞİZ

Doğalgaz metreküp fiyatının yüksek olduğunu sıklıkla vurgulayan vatandaşlar şunları kaydetti: “Devlet, maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara fatura yardımında bulunacağını söyledi. Özellikle yaz aylarında doğalgaza gelen zamlar, etkisini yeni yeni gösterecek. Çünkü havalar tam soğumadı. Önümüzdeki günlerde havanın daha da soğumasıyla birlikte doğalgaz tüketimi de artacak. Doğalgaz tüketiminin artması demek ise vatandaşın daha fazla fatura ödemesi anlamına geliyor. Metreküp fiyatı yüksek olan doğalgazın, fatura boyutundaki olumsuz etkisini bu yıl daha fazla hissedeceğiz.”

AdminAdmin

YORUMLAR