SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-09-2022 13:43

Karaman'da hastanın içinden dev 2 taş çıktı

Karaman Eğitim Araştırma hastanesine idrarda yanma şikayeti üzerine giden hastanın mesanesinin içinden iki adet dev taş çıkartıldı.

Karaman'da hastanın içinden dev 2 taş çıktı

Karaman Eğitim Araştırma hastanesine idrarda yanma şikayeti üzerine giden hastanın mesanesinin içinden iki adet dev taş çıkartıldı.

Karaman Eğitim Araştırma Hastanesinde sadece idrarda yanma şikayeti ile başvuran ve herhangi ek bir hastalığı olmayan 27 yaşındaki hastaya yapılan tetkikler ve görüntülemeler sonucunda mesane içinde 15x10 cm dev boyutta bir adet ve mesane içindeki divertikül içinde de yaklaşık 4 x 3 cm olmak üzere toplamda iki adet taş saptanması üzerine hastaya Doç. Dr. Güven Erbay ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Şanlı tarafından açık mesane taşı cerrahisi ve mesane içindeki divertikülün çıkarılması operasyonları yapıldı.

Başarılı geçen ameliyatla ilgili Doç. Dr. Güven Erbay ‘’Hastamız idrar yanması şikayeti ile kliniğimize başvurdu. Yaptığımız tetkikler ve görüntülemeler sonucunda mesane içinde 15x10 cm dev boyutta bir adet ve mesane içindeki divertikül içinde de yaklaşık 4 x 3 cm olmak üzere toplamda iki adet taş tespit ettik. Literatürde tüm dünya genelinde kayıtlara geçen en büyük mesane taşının ağırlığı 1900 gram olduğu bilinmektedir. Çıkarılan taşların toplam ağırlığı 1050 gram olarak tespit edildi. Bu büyüklükteki ve ağırlıktaki dev mesane taşının Türkiye sınırları içerisinde çıkarılan en büyük mesane taşı olduğunu düşünmekteyiz. ‘’ dedi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yılmaz ise yaptığı açıklamada ‘’ Hastanemiz bu tür ameliyatları yapma imkanına ve teknik donanıma sahip. Bundan sonra da bu tür ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin