SİYASET
Giriş Tarihi : 08-03-2022 10:09

İYİ Parti İl Başkanı İsmet Hatipoğlu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

İYİ Parti İl Başkanı İsmet Hatipoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İYİ Parti İl Başkanı İsmet Hatipoğlu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

İYİ Parti İl Başkanı İsmet Hatipoğlu mesajında; "Ülkemizde  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Kadınlar Günü " olarak kutlanmaya başlamıştır.


“Kadının, kültürel, ekonomik ve siyasal hayatta hak ettikleri yeri almasının önünün açılmasında Cumhuriyetimizin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük rolü vardır…  Fransa ve İtalya 1946 da, İsviçre 1971‘de kadına seçme ve seçilme hakkı verirken, ülkemizde 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında Köy Yasası ile muhtar seçme ve köy kuruluna seçilme, 5 Aralık 1934 tarihinde milletvekili seçme ve seçilme haklarıyla gerçekleştirmiştir. Kadın hakları ile ilgili olarak bu ve buna benzer atılımlar, ülkelerin birçoğundan önce Anadolu kadınına sunulmuştur. Bu durum aynı zamanda;  Cumhuriyetin ve Mustafa Kemal Atatürk‘ün her platformda kadına hak ettiği değeri verdiğinin de bir göstergesidir. Unutulmamalıdır ki! Bu topraklarda bağımsızlık mücadelesinde Anadolu kadınının emeği, alın teri ve aklı vardır.


Gelişen ve değişen dünyamızda kadınların toplum hayatındaki önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Kadınlarımızın her alanda yaptıkları katkılar göz ardı edilemez. Kadınlarımızın her koşulda baş tacı edilmeleri ve hak ettikleri saygıyı görmeleri çok önemlidir. Kadın eli değmeyen bir toplumda kalkınma tam manasıyla mümkün değildir…  Kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi adına; gereken yasal düzenlemelerin bir an evvel yapılmasını ve çıkmasını bu bağlamda daha önce imzalanan uluslararası sözleşmelerinde uygulanmasını temenni ediyorum.


Bu vesileyle bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.” ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin