EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2022 09:26

Ev fiyatlarının artmasına az bir zaman kaldı! Hükümet KDV'yi kaldırıyor, fırsatçılar tetikte bekliyor

Konut fiyatlarına KDV indirimi düzenlemesinde sona gelindi. Hazine ve Maliye Bakanlığının çalışmasıyla 150 metrekarenin üzerindeki konutlara uygulanan yüzde 18'lik KDV yükü azaltılacak. Düzenlemeyle ikili KDV sisteminin getirilmesi planlanıyor.

Ev fiyatlarının artmasına az bir zaman kaldı! Hükümet KDV'yi kaldırıyor, fırsatçılar tetikte bekliyor

KDV sadeleştirmesinde gıdanın ardından sıra konutta. Hazine ve Maliye Bakanlığı; Gelir İdaresi Başkanlığı, odalar ve sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Çalışmada sona yaklaşıldı. 150 metrekarenin üstündeki konutlarda yüzde 18'lik KDV azaltılacak Yeni modelde ikili KDV sistemi aynı anda uygulanacak. KDV, konutun 150 metrekaresi için yüzde 8, 150 metrekare üzerindeki bölüm için ise yüzde 18 olacak.

Mevcut sistemde 1 milyon lira değerinde 150 metrekarelik konut için 80 bin lira KDV ödenirken 155 metrekarede bu miktar 180 bin liraya yükseliyor. Yeni düzenlemeyle sadece 150 metrekarenin üzerindeki bölüm yüzde 18'den vergilendirilecek. Böylece 1 milyon lira değerindeki 155 metrekare konutun KDV'si 85 bin 805 liraya düşecek.

FİYAT ARTACAK KORKUSU

Tüketici cephesinde en büyük korku ise fiyatların artması. Ev ve otomobil fiyatlarındaki artışın miladı daha önce kredi faizlerinde yapılan indirim gösteriliyor. Hükümetin böyle bir indirime gitmesi durumunda fiyatların yine artması bekleniyor.

Konutta yeni KDV modeli çalışması tamamlandığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

AdminAdmin