EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-03-2022 12:17

Doğalgaza zam geliyor

Küresel piyasalarda son dönemde gözlenen fiyat artışlarına paralel olarak, nisan ayı başında doğal gaza yeni zam bekleniyor.

Doğalgaza zam geliyor

Rusya- Ukrayna savaşı ile artan küresel enerji fiyatları Türkiye'de de artmaya devam ediyor.

Uluslararası fiyat artışı kaynaklı olarak doğa lgaz satışına büyük oranda zam yapılabileceği belirtildi.

Dünya'dan Mehmet Kaya'nın haberine göre aylık güncellemeler kapsamında sanayinin kullandığı doğal gazdaki fiyat artışı yüzde 30’u bulabilecek.

BOTAŞ çıkış fiyatlarına zam için genellikle ay başlarında açıkladığı tarifeleri kullanıyor. Özellikle sanayi kullanımında zam yüzde 30’ları bulabilecek.

Türkiye’de uzun süredir doğal gaz fiyatlarındaki artışın tüketiciye bire bir yansımaması için BOTAŞ satış fiyatlarına uluslararası fiyatları birebir yansıtmıyor. BOTAŞ’ın zararı ise sermaye artışlarıyla karşılanıyor.

Bu artışlar kimi zaman elektrik üretiminde ya da sanayide, bazen de konut tüketicilerinin kullandığı gazlarda yapılıyor.

BOTAŞ verilerine göre mart ayı itibariyle küresel olarak doğal gaz satış fiyatları 2022’de bir miktar gerilemekle birlikte yüzde 349,72 oranında artarak 10000 metreküpte 945,95 dolar oldu.

Yine BOTAŞ TL cinsinden konutlarda kullanılan gaz dikkate alındığında Türkiye halen Avrupa ülkelerine göre ucuz konumda bulunuyor. BOTAŞ, 2021 sonbaharına kadar görev zararı yazmazken, 2021 sonundan itibaren 50 milyar TL görev zararıyla yılı kapatmıştı.

AdminAdmin