Larende Karaman haber, Karaman'daki sıcak gelişmeler, yazarlar, şehir servisleri, Karaman son dakika haberleri, Larende.com güncel
HV
28 MAYIS Pazar 08:23

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

ERDOĞAN

ERDOĞAN

%0.00
0 OY
OY FARKI 0
Açılan Sandık Oranı
%0.00
KILIÇDAROĞLU

KILIÇDAROĞLU

%0.00
0 OY
Açılan Sandık Oranı
%0.00

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AK Parti'ye seçim talimatı: Hazırlıklara başlayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarına, "Seçim sürecine girdik. Bizim yoğunlaşacağımız konu artık adaylar olacak. Güçlü isimlerle seçime gideceğiz, hazırlıklara başlayın" talimatı verdi.

SİYASET
Giriş Tarihi : 06-01-2023 09:06
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AK Parti'ye seçim talimatı: Hazırlıklara başlayın

AK Parti'de, 2023 seçimlerinde milletvekili adayı gösterilecek isimler üzerinde değerlendirme sürecine girildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarına 2023 seçimlerinde milletvekili adayı gösterilecek isimlerin tespitine başlamaları talimatını verdi.

Edinilen bilgilere göre Erdoğan kurmaylarına, "Seçim sürecine girdik. Bizim yoğunlaşacağımız konu artık adaylar olacak. Hazırlıklara başlayın. Hem yeni isimler hem de mevcut milletvekilleri konusunda hızlıca adım atalım. İl başkanları ve belediye başkanlarının durumunu da değerlendirelim. Halktan oy alabilecek, sinerji oluşturacak, güçlü isimlerle seçime gidelim" dedi.

Erdoğan, 2023 seçimlerine hazırlıklar kapsamında, hafta başında MYK'yı, önceki gün de seçim strateji ekibini toplamıştı. Erdoğan bu süreçte, seçim kampanyasını yürüten ekiple de uzun süren bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantılarda hem kampanya süreci hem de seçim beyannamesi üzerinde geniş değerlendirmeler yapıldı.

3 DÖNEM KURALI: BAZI AĞIR TOPLAR LİSTE DIŞI KALABİLİR

AK Parti'deki 3 dönem kuralının işletilmesi konusunda da hazırlık yapılıyor. 3 dönem kuralına takılan milletvekillerinin yeniden aday yapılıp yapılmaması konusundaki yetki MYK'da olacak. Bu kurala takılan bazı isimlerin, yeniden adaylıkları konusunda bir beklentilerinin olmadığını Cumhurbaşkanına ilettikleri öğrenildi. AK Parti'de 3 dönem kuralının nasıl işletileceğine yönelik son değerlendirmeler önümüzdeki günlerde yapılacak. AK Parti'de daha önce 7 Haziran 2015 seçimlerinden 1 Kasım 2015 seçimlerine kadar olan süreç 3 dönem kuralından istisna tutulmuştu. Ancak, AK Parti'de yapılan son değerlendirmelerde, söz konusu iki seçim arasındaki bu sürenin de artık 3 döneme dahil edilebileceği belirtiliyor. Bu konuda bir karar alınırsa, AK Parti'deki bazı isimlerin milletvekilliği 5 döneme ulaşıyor. 3 dönem kuralı istisnasız uygulanması durumunda aralarında ağır topların da bulunduğu 100 civarında milletvekilinin liste dışı kalabileceği belirtiliyor.

AdminAdmin

YORUMLAR