YEREL
Giriş Tarihi : 18-03-2022 20:16   Güncelleme : 18-03-2022 20:19

Çanakkale Destanının 107’inci Yılında Aziz Kahramanlarımız Dualarla Yâd Edildi

Türk tarihinde bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’nin 107’inci yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de bir dizi etkinlik düzenlendi.

Çanakkale Destanının 107’inci Yılında Aziz Kahramanlarımız Dualarla Yâd Edildi

18 Mart 2022 Cuma günü Cumhuriyet Parkında Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan anma programı, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’mızın okunmasının ardından İl Jandarma Komutanlığı tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasıyla devam etti.


Şehit Aileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Muharip Gaziler Derneği ziyaretinin ardından etkinlikler kapsamında asker ve polis şehitlikleri ziyaret edilirken Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından şehitlerimizin mezarlarına karanfil bırakılmasıyla devam eden programda şehitlik defterini imzalayan Vali Mehmet Alpaslan Işık, deftere yazdığı metni okudu. Vali Işık, özel deftere yazdığı metinde şu ifadelere yer verdi;  “Yaşadığımız bu toprakları vatan yapan aziz Şehitlerimiz. Sizler; vatan sevgimizin, birlik ve beraberliğimizin, millî bilincimizi oluşturan temel değerlerimizin ve şanlı geçmişimizle aramızdaki güçlü bağın en önemli abideleri olarak daima minnet ve şükranla hatırlanacaksınız. Yüreğinizde taşıdığınız vatan, millet ve bayrak sevgisiyle cepheden cepheye koşarken göstermiş olduğunuz cesaret, kahramanlık ve fedakârlıklar, aziz milletimizin vefa dolu gönlünde daima yaşayacaktır. Ruhunuz şad mekânınız cennet olsun.” ifadelerini kullandı.


Vali Mehmet Alpaslan Işık, daha sonra Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’inci yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü programı çerçevesinde Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe katıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Karaman Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından icra edilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmanın ardından anma programı, Çanakkale Zaferi’ni anlatan video gösterisi ve okul öğrencilerinin seslendirdiği Çanakkale destanı konulu oratoryo ve müzik dinletisi ile devam etti. Program Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin ellerinden çıkan ve tarihimiz ışık tutan Çanakkale Savaşlarında yaşanan anların anlatıldığı resim sergisinin gezilmesiyle sona erdi. 


Çanakkale Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü programına Vali Mehmet Alpaslan Işık, Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, Vali Yardımcıları Kamuran Mustafa Ballı, Oğuz Şenlik, Mehmet Özmen, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çetinkaya, kurum müdürleri, Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Bayat, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri ve mülki erkân, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

AdminAdmin