Suyun gelişigüzel kullanılmaması ve toprağa zarar verilmesinin önüne geçilmesi için hayata geçirilen Ultrasonik Tarımsal Sulama Sayacı Projesi ile; Çiftçilerin bilinçsiz sulama yapmasıyla ortaya çıkabilecek toprak erozyonu, taban suyu yükselmesi, tuzlanma veya çoraklanmanın önüne geçilecek. Su kaynağının sürdürülebilirliğinin tehlikeye düştüğü günümüzde Ultrasonik Tarımsal Sulama Sayacı Projesi, sulama rotasyonuna uyulmamasını ortadan kaldırarak sulamada gecikme ve bitkinin strese girerek verimde azalmalarını engellemiş olacak. Proje kapsamında kapalı sulama sisteminde yer alan hidrant çıkışlarında kullanılmak üzere alınan Malkara İlçesi Müstecep Mahallesi sulama göletinde 70 ve Malkara İlçesi Çınaraltı Mahallesi sulama göletinde 70 olmak üzere toplam 140 adet ön yüklemeli elektronik kartlı ultrasonik tarımsal sulama sayacı bedelinin yüzde 50’si Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Hayata geçirilen proje ile suyun tasarruflu kullanılması, sulama ücretlerinin zamanında toplaması ve sulama randımanın artırılması amaçlanıyor.

TAŞKINLARDA TARIM MAKİNELERİNİN VE ARAÇLARIN RAHAT GEÇMESİ SAĞLANACAK

Tarım arazilerinde yol güzergâhını kesen derelerin taşkın debisi ve sürüntü miktarının fazla, dere eğiminin az olduğu durumlarda tarım makinelerinin ve araçların rahat geçmesi amacıyla Üst Sel Geçidi Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Hayrabolu İlçesi Kabahöyük, Danişment ve Kandamış Mahalleleri, Malkara İlçesi Yörücel Karacahalil ve Yenidibek Mahalleleri, Süleymanpaşa İlçesi Nusratlı Mahallesi ve Şarköy İlçesi Yörgüç Mahallesine üst sel geçidi yapımına başlandı.

TARLA YOLLARINA BETON BÜZLERİN KONULMASI İLE TARLA TRAFİĞİ KONTROL ALTINA ALINACAK

Çalışmalarına ara vermeden devam eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, tarla yollarında kullanılmak üzere beton boru (büz) alımı gerçekleştirdi. Tarla trafiğinin düzenlenmesi ve olası bir kazanın önüne geçilmesi amacıyla 58 kırsal mahalleye teslimi yapılan büzlerin yerleştirilmesi aralıksız olarak devam ediyor. Kırsal mahalle muhtarlıklarından gelecek taleplere istinaden beton boru dağıtımına ve büzlerin tarla yollarına konulması işlemine aralıksız devam ediliyor.