EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-03-2022 18:45

Benzin ve motorine yeni zam: Pompa satış fiyatına yansıyacak

Brent petrol yeniden yükselmeye başladı. Alınan bilgiye göre önümüzdeki günlerde benzin ve motorine yeni bir zam gelecek.

Benzin ve motorine yeni zam: Pompa satış fiyatına yansıyacak

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası 131 dolarla rekor seviyeyi gören ve geçen hafta yeniden 96 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı yeniden tırmanmaya başladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 15.30 itibarıyla kapanışa göre yüzde 3,31 artışla 112,50 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 106,82 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine düzenlenen saldırıların yol açtığı arz endişeleri etkili oldu.

Yemen'de hükümet güçlerine destek veren Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki dün yaptığı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan'ın güneyine gönderdiği 9 İHA ile bir balistik füzenin düşürüldüğünü duyurmuştu.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA da Enerji Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, İran destekli Husilerin cumartesi gecesi Cazan'daki petrol ürünleri dağıtım istasyonuna, pazar sabaha karşı da Yanbu Doğalgaz Santrali ve ardından Yanbu Aramco Sinopec Rafineri Şirketi'ne İHA saldırısı düzenlediğini aktarmıştı.

Bakanlık yetkilileri, saldırının rafinerinin üretim seviyesinde geçici bir düşüşe neden olduğu ve bu açığın stoklarla telafi edileceğini belirtmişti.

114 DOLAR DİRENÇ NOKTASI

Dünyanın ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin'de günlük Covid-19 vaka sayısının 2020'nin başında, salgının en yoğun hissedildiği günlerdeki seviyelerde seyretmesi de piyasalarda talep endişelerini artırıyor ve fiyatların yükselişini baskılıyor.

Brent petrolde teknik olarak 111,80 ile 114,09 dolar aralığının direnç, 109,51 ile 107,22 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor. 

Yükselişin devam etmesi durumunda önümüzdeki günlerde benzin ve motorine 1 lira civarında zam gelebilir.

AdminAdmin