GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-06-2022 07:51

Bedelli askerlik affı detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce bakaya, yoklama kaçakları veya saklı olanlar için bedelli askerlik affının geleceğini duyurmuştu. Detaylar belli oldu

Bedelli askerlik affı detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan, mayıs ayında, “Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler” demişti. Erdoğan'ın açıklamasının ardından bedelli askerlik affıyla ilgili detaylar belli oldu.

550 BİN KİŞİYE BEDELLİ ASKERLİK AFFI GELİYOR

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, Milli Savunma Bakanlığı, Askerlik görevi yapmayan, bakaya, yoklama kaçağı ve saklı durumda olan yaklaşık 550 bin kişinin yararlanması için af getiriyor.

MSB’nin hazırladığı taslak, Ak Parti'nin kurduğu komisyonda son şeklini alarak, Meclis’e verilecek aşamaya getirildi. Verilen bilgiye göre, bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilecek. Bedelli ücretleri bunlar için ayrıca belirlenecek. Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam, bakayada geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenecek. 2022 yılı bedelli askerlik ücreti 56 bin lira. Bu rakam, aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

AdminAdmin