YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 09:09

Bastonlarla çıkıp arıyorlar! Karaman'da domalan mantarı nerelerde bulunur? Domalan mantarı hangi zamanlar çıkar?

Karaman'da her sene sezonunun başlamasıyla genç yaşlı demeden herkes arazilere akın ederek bastonla domalan mantarı arıyor. Peki Karaman'da en çok nerelerde domalan mantarı bulunur?

Bastonlarla çıkıp arıyorlar! Karaman'da domalan mantarı nerelerde bulunur? Domalan mantarı hangi zamanlar çıkar?

Genellikle Konya, Aksaray ve Karaman’da bazı yerlerde bulunan bir trüf mantarı çeşidi olan Domalan Mantarı, hemen her yerde yetişebiliyor ancak oldukça nadir bulunan bir tür olduğu için oldukça yüksek değerde alıcı buluyor.

Yağışa bağlı olarak sayısı artan bir mantar türü. Yağış ne kadar fazla olursa arazide domalan bulmak o kadar kolay oluyor. Bu özelliği ile de çiftçilere verimli bir yılı da müjdelemiş oluyor. Domalan kırmızı et kadar besleyici ve çok lezzetli bir mantar türü.

Terferia cinsi olan ve birkaç çeşidi bulunan bu mantar türünün, özellikle kumlu topraklarda yetişiyor.

Doğada domalan mantarını birçok bulma yöntemi var. Bunlardan en önemlisi ve dikkat çekeni toprağın kabarması ve mantarın etrafında çıkan sarı çiçek.

Toprak biraz kabardıysa orada domalan mantarının olma ihtimali artırıyor. Mantarı çıkarırken, çok dikkatli olunmalı. Domalan mantarını çıkarmak için özel sopalar bile var. Mantarı arama zamanı yağmurdan 10 ila 14 gün arasıdır.

KARAMAN'DA DOMALAN MANTARI NERELERDE BULUNUR?
Karaman'ın birçok ilçesinde ve yöresinde rastlanan domalan mantarına yoğunlukla, Ayrancı, Yollarbaşı, Kazımkarabekir, Kılbasan Köyü, Yeşildere Köyü'nde çokça rastlanılıyor.

AdminAdmin