EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-03-2022 11:43

Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi?

Rusya-Ukrayna çatışması sonrası ayçiçek yağı krizi baş gösterdi. Fırlayan ayçiçek yağı fiyatları daha da arttı. Ayçiçek yağı yüklü ilk gemi Mersin'e ulaştı. Peki, Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi?

Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi?

Rusya-Ukrayna çatışması sonrası çıkan ayçiçek yağı krizi Türkiye’de vatandaşları telaşlandırdı. Hali hazırda dolar kuruna bağlı girdi maliyetlerinin artmasıyla fırlayan ayçiçek yağı fiyatları bu son gelişmeyle beraber markasına ve marketine göre 200 liralara kadar çıktı. Peki, ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi? Ayçiçek yağı fiyatları ne olacak? 

Ayçiçek yağı fiyatları ile başlayan sıvı yağ krizinde yeni gelişme yaşandı. 9 Mart Çarşamba günü Rusya’nın Yisk limanından çıkan 6 bin 99 ton ayçiçeği yağı yüklü Lilac isimli gemi Mersin'e ulaştı.

Ayçiçek yağı yüklü gemi, Kerç kanalını geçerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi’nin koordinasyonunda İstanbul Boğazına ulaştı. Marmara Denizi’nde yol alarak Çanakkale Boğazı’ndan da geçiş yapan gemi, 7 günlük yolculuğunun ardından Mersin'e ulaştı.

Mersin açıklarında bekleyen geminin, bugün sabah saatlerinden itibaren 5 mil açıktaki özel bir firmaya ait platforma yanaşarak, 6 bin 99 ton ayçiçeği yağı yükünü, firmanın depolarına aktarması bekleniyor.

Diğer gemilerin de yolda olduğu bildirilmişti. Ayçiçek yağı yüklü gemilerin Türkiye’ye gelmesinin ardından ayçiçek yağı fiyatları üzerinden bir değişiklik olup olmayacağı merak ediliyor.

AdminAdmin