EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-03-2022 20:11

Asgari ücrete zam geliyor: Miktar belli oldu

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı Türkiye'de asgari ücret vatandaşa yetmemeye başladı. Asgari ücrete zam geleceği öğrenildi.

Asgari ücrete zam geliyor: Miktar belli oldu

Asgari ücret Aralık 2020'de bir önceki yıla oranla yüzde 50 artışla 4 bin 253  lira olarak belirlenmişti.  AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız" ifadeleriyle dolar kuru ve  Rusya-Ukrayna savaşıyla yükselen enflasyona karşı Şubat ayında eriyen asgari ücrete ikinci zam sinyali vermişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da daha önce dile getirdiği asgari ücrete ikinci zam hazırlığında ilk rakamlar belli olmaya başladı.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAMDA İLK RAKAM

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre uzmanlar, asgari ücrete yarıyıl zammı gelmesi hâlinde, 2022'nin ilk 6 aylık enflasyon rakamının ya da buna yakın bir oranın esas alınabileceğini belirtti.

Uzmanlar “Söz konusu rakam bugünkü projeksiyonlara göre yüzde 20 civarı bir orana denk gelebilir. Bu durumda asgari ücrete temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 850 TL zam gelebilir” görüşü dile getirildi.

 
AdminAdmin