EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-03-2022 12:14

Asgari ücret zammıyla ilgili kritik açıklama

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı Türkiye'de geçinmek zor hale geldi. Asgari ücretle çalışanlar maaşlarına yeni bir zam gelip gelmeyeceğin merak ediyor. İşte konuyla ilgili detaylar...

Asgari ücret zammıyla ilgili kritik açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete Temmuz ayında yeniden zam geleceği iddialarına cevap verdi. Bilgin, " Asgari ücret aralıkta belirlenir. Tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Yasal durum Aralık ayını gösteriyor." dedi.

"ASGARİ ÜCRETE ŞARTLAR İÇERİSİNDE BAKMAK LAZIM"

Dünya gazetesinden Hakan Güldağ, Maruf Buzcugil ve Hüseyin Gökçe’nin "Asgari ücret tekrar gözden geçirilecek mi?" sorusuna Bakan Bilgin, "Asgari ücret konusunda öncelikle şunu söylemeliyiz: Bu sene yaptığımız asgari ücret artışı yüzde 50’nin üzerindedir ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması çok önemli bir şeydir. Bütün gelirlerde asgari ücretin vergi dışı bırakılması önemli. Sabit ücretle çalışanlar, AGİ kaldırıldı, ücreti düşüreceğim diyen işletmeler yanlış yaptı. İş kanunu anlaşılan ücretten geriye gidilmesini açıkça yasaklıyor. Asgari ücrete şartlar içerisinde bakmak lazım." diyerek şöyle konuştu:"

Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık’ta belirlenir, tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Ancak yasal durum Aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme tarihi Aralık’tır."

AdminAdmin