Karaman, Karaman Haber, Son Dakika Karaman Haberleri,
HV
29 EYLÜL Cuma 04:48
Study Plan

Asgari ücret için kritik tarih belli oldu

Asgari ücrete yapılacak zam merak edilirken kritik tarih belli oldu.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-06-2023 09:03
Asgari ücret için kritik tarih belli oldu

Asgari ücrete temmuz zammı için geri sayım başladı. Yeni kabine açıklandıktan sonra Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına başlayacak ve zam oranı belirlenecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Haziran'da açıklanacak olan mayıs ayı enflasyonu, asgari ücrete yapılacak zam oranının belirlenmesinde önemli bir faktör olacak.

Asgari ücrette tahminler ne yönde? Zam oranı maaşlara nasıl yansıyacak? Ekonomist Muhammet Bayram, "Asıl buradaki parametremiz 500 dolar ve 6 aylık enflasyon, buna göre enflasyon rakamı çıkacak ve bununla beraber de en büyük referans değerimiz sayın cumhurbaşkanının kamu işçisine açıkladığı yüzde 45'lik zam. Eğer refah payı da eklenirse yüzde 45'lik bir artış olmasını bekliyoruz" şeklinde açıklama yaptı.

Bayram'a göre, masadan çıkacak oranlara göre asgari ücretin maaşlara yansıması şu şekilde olabilir: Yüzde 25 zam yapıldığında sadece enflasyon dikkate alınırsa 10 bin 634 TL, yüzde 30 zam yapıldığında 11 bin 59 TL, yüzde 40 zam yapıldığında refah payı eklenmiş bir şekilde 11 bin 910 TL, kamu işçisine yapılan zam oranı referans alınırsa tahmini olarak 12 bin TL seviyesinde bir asgari ücret beklenebilir.

Ancak yüzde 45'lik zamın işverene etkisini azaltmak için hangi formüllerin uygulanabileceği konusunda da Bayram açıklama yaptı. İşveren maliyetini azaltmak için ücretler üzerinden tek tarife uygulanabileceğini, tarifelerin güncellenebileceğini ve yeniden değerleme oranının artırılabileceğini belirtti. Ayrıca ücretlerin beyan yoluyla bildirilmesi gibi çözümlerin de değerlendirilebileceğini ifade etti.

Ekonomistlerin beklentilerine göre, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,07 artması bekleniyor. Ekonomistlerin enflasyon tahminleri yüzde eksi 1 ile yüzde 2,4 arasında değişiyor. Mayıs ayı enflasyon beklentilerine göre yıllık enflasyonun yüzde 39,62'ye düşmesi hesaplanıyor.

AdminAdmin

YORUMLAR