Larende Karaman haber, Karaman'daki sıcak gelişmeler, yazarlar, şehir servisleri, Karaman son dakika haberleri, Larende.com güncel
HV
05 HAZİRAN Pazartesi 22:53

Akaryakıt fiyatlarına aynı gün iki zam ilk kez gelecek

Benzin ve motorin fiyatlarında yaşanan ilklere bir yenisi daha eklendi. Aynı gün iki zam gelecek.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-05-2023 07:34
Akaryakıt fiyatlarına aynı gün iki zam ilk kez gelecek

Türkiye'de akaryakıt ürünlerinden benzin ve motorinin fiyat değişimi vatandaşı kızdırıyor. Değişen piyasa koşullarına bağlı olarak benzin ve motorine sürekli zam ya da indirim gelmesi kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde önce motorine daha sonra ise benzine 1 liraya yakın zam yapıldı. 1 liralık bir zammın vatandaşın aylık kullanımına yansıması en az 50 lira olarak hesaplanıyor. Bu yüzdendir ki akaryakıt piyasasındaki değişim çok merak ediliyor.

Benzin ve motorin zamlarına gerekçe olarak genellikle artan petrol varil fiyatı gösteriliyor. Ya da döviz kuruna bağlı bir artış olabiliyor. Bu sefer Türkiye'de bir ilk olarak akaryakıta aynı gün iki kez zam gelecek.

Bu zamların gerekçesi ise hem artan döviz kuru hem de petrolün varil fiyatına gelen zam gösteriliyor. İki maliyet artışından dolayı akaryakıt fiyatları daha çok zamlanmış olacak.

Söz konusu zammın benzin ve motorinin litresine yaklaşık olarak 1 lira civarında yansıtılacağı söyleniyor. Küresel gelişmelere bağlı olarak zam miktarında değişimler olabilir.

 

 
AdminAdmin

YORUMLAR