Ermenek'te Bulunan Ceviz Ağacı Koruma Altına Alınıyor.

İLÇELER Düzenleme Tarihi : 05 Ekim 2020 12:19 Haber Girişi : 05 Ekim 2020 12:28
Ermenek'te Bulunan Ceviz Ağacı Koruma Altına Alınıyor.

Geçtiğimiz yıl Ermenek Belediyesi tarafından Türkiye’nin Ceviz Duayenlerini bir araya getirerek Ermenek 1. Ceviz Sempozyumu düzenlenmiş ve Belediye Başkanı Atila Zorlu’nun eşliğinde Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, Prof. Dr. Faik Ekmel Tekintaş, Prof. Dr. Mehmet Atilla Aşkın, Prof. Dr. Turan Karadeniz, Prof. Dr. Cafer Gençoğlan, Prof. Dr. Koray Özrenk, Prof. Dr. Halil İbrahim Oğuz ve Dr. Öğretim Üyesi Yılmaz Sesli ile birlikte İlçemiz Çamlıca Köyü, Kavak Pınarı mevkiinde bulunan Osman Mazlum'un bahçesine ziyarette bulunulmuştu.  

Bu ziyaret kapsamında arazide tarihi bir ceviz ağacının canlı olarak hayatını sürdürdüğü tespit edilmiş ve ağacın yaklaşık takriben 700 yaşında ve gövdesinin ise 7 metre olduğu tespit edilmiştir. Ceviz ağacının koruma altına alınması için gerekli raporlar Prof. Dr. Turan Karadeniz tarafından hazırlanmış ve buna ait fotoğraflarla birlikte anıt ağaç olarak tespit edilmek üzere Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderilmiştir.      

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.