Yıllık İşletme Cetvelini Unutmayın
Reklam

Yıllık İşletme Cetvelini Unutmayın

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’ na göre Sanayi Sicil Belgesi alan kuruluşların her yıl Nisan ayı sonuna kadar “ Yıllık İşletme Cetveli ” verme zorunluluğu bulunmaktadır.

12 Ocak 2016 - 06:46 - Güncelleme: 12 Ocak 2016 - 08:14

Bu nedenle; İlimizdeki Sanayi Sicil Belgeli kuruluşların 2015 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvellerini tanzim ederek, 30 Nisan 2016 günü mesai bitimine kadar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir. 2015 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini belirtilen tarihe kadar vermeyen işletmeler (881,00 TL) lık idari para cezasına  muhatap olacaklardır.

Ayrıca; Sanayi Sicil Belgelerinin vize işlemleri 2 yılda bir yapılmakta olup, vize tarihi en son 2014 yılına ait olan Sanayi Sicil Belgelerinin vize işlemleri için Müdürlüğümüze müracaat edilmesi gerekmektedir. Geriye dönük vize işlemi yapılamaz. Vize işlemlerini yaptırmayan sanayi kuruluşlarının Sanayi Sicil Belgeleri geçersiz sayılacağından, bu belge ile sağlanan haklardan yararlanamayacaklardır.          

Yine; 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’ nun 1 nci maddesinde yapılan tanım ve Sanayi Sicil Tebliğinin 12 nci maddesinde belirtilen ürün sınıflaması esas alınarak işletmelerin sanayi siciline kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. İşletmelerin üretime başlama tarihinden itibaren 2 ay içerisinde sanayi siciline kayıt olmaları gerekmektedir. Sanayi siciline tescilini yaptırmamış olan işyeri ve işletmeler için 2016 yılı içerisinde uygulanacak idari para ceza miktarı 881.00 TL.dir. 

Bu haber 2098 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..