Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
YHT Hattında Obruk Tehlikesi
Reklam

YHT Hattında Obruk Tehlikesi

Jeoloji mühendisleri, Ankara-İzmir YHT güzergahının bir kısmının, obruk oluşumlarına yol açan evaporitik kayaçlar üzerinden geçtiğini belirterek, “Can güvenliğini tehdit edebilir” dedi.

Reklam
22 Ocak 2020 - 12:38

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu'nun yapılan açıklamada, Konya Karapınar, Sivrihisar başta olmak üzere Karaman, Aksaray, Çankırı, Sivas, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Siirt, Manisa ve İzmir gibi birçok bölgedeki obruk oluşumlarına değinilerek, bu durumun Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinde tehlike oluşturabileceğine dikkat çekildi.

Sivrihisar ilçesi Sığırcık, Göktepe, Kaldırımköy ve Yeniköy köyleri arasındaki bölgede son birkaç yıl içinde sekiz adet obruk oluştuğu belirtilirken, “Yapımı devam eden Ankara-İzmir YHT güzergahının Polatlı-Afyon kısmının sadece 1.5 kilometre güneyinde yer alması acil önlemlerin alınmasını gerekli kılmaktadır” denildi.

Oda, rapor hazırladı Daha önce Ankara-İstanbul arasında yapımı devam eden YHT güzergahındaki, heyelanlar başta olmak üzere jeolojik problemlere dikkat çekildiği hatırlatılan açıklama, şöyle devam etti: “Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü uyarılarımızı dikkate almamış; bunun sonucunda yapım çalışmaları hala daha tam olarak bitirilememiştir. Ankara-İzmir YHT güzergahının yoğun olarak obrukların oluştuğu alanın yakınından geçmesi nedeniyle, zemin özellikleri yönünden obruk oluşumuna elverişli olan bu alana ilişkin olarak, ileride telafisi imkansız herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmaması için kamuoyunu bugünden bilgilendirmek ve ilgili ve sorumlu kamu kurumlarını ikaz etmek amacıyla rapor hazırladık. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bir kez daha uyarıyoruz.”

YENİDEN ARAŞTIRILMALI

 Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu konuyla ilgili şu önlemlerin alınmasını istedi: “İlgili meslek örgütleri ile birlikte belirli bir plan dahilinde ülkemizde can ve mal güvenliği için tehdit oluşturmaya başlayan, obruk alanlarının görüldüğü bölgelerin, ayrıntılı jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik ve mühendislik jeoloji açısından inceleme ve araştırmalarını yaparak Obruk Risk Haritaları hazırlanmalı. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü olmak üzere, bu bölgede planlama ve mühendislik hizmeti gerçekleştiren tüm kişi, kurum ve kuruluşlar bölgede oluşan ve sayıları her geçen gün artan obruk oluşumunu da dikkate alarak mühendislik yapılarının araştırma, planlama ve yapım süreçlerini gerçekleştirmeli. Obruk oluşumlarının görüldüğü alanlara yakın bulunan bölümlerinde, jeolojik–jeoteknik, hidrojeolojik ve mühendislik jeoloji araştırmalarını yenileyerek hızlı tren projesinin olası obruk oluşumlarından etkilenmeyeceği ortaya koyulmalı.”

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi ile ilgili açıklama yaptı.

Hızlı Tren gibi insanların yoğun olarak kullanacakları mühendislik yapılarının bulunduğu alanlarda meydana gelebilecek obruk oluşumlarının, önemli can kayıplarına ve yeni facialara yol açmaması amacıyla hazırladıkları raporu kamuoyuna sundular.

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi, Yaşamsal Önemde Ciddi Jeolojik (Olası Obruk) Riski İle Karşı Karşıyadır!

Hızlı Tren gibi insanların yoğun olarak kullanacakları mühendislik yapılarının bulunduğu alanlarda meydana gelebilecek obruk oluşumlarının, önemli can kayıplarına ve yeni facialara yol açmaması amacıyla hazırladığımız ESKİŞEHİR- SİVRİHİSAR YHT GÜZERGAHINDA OBRUK OLUŞUMU VE RİSKLERİ HAKKINDA RAPORU’nu kamuoyu ve ilgili idarelerin dikkatine sunuyoruz.

Her yıl dünyada ve ülkemizde doğal ve jeolojik nedenlerle deprem ,heyelan, su baskınları, kaya düşmeleri vb. can ve mal kaybına neden olabilecek tehlikeli ve büyük çaplı birçok doğa kaynaklı olay meydana gelmektedir. Bu olaylardan biri de son yıllarda gündemimize oldukça

yoğun olarak giren obruk oluşumlarıdır. Obruk oluşumu genellikle, çözünebilen nitelikteki (karbonatlı kayaçlar, evaporitler) jeolojik birimler arasında dolaşan yeraltısuyu veya yüzeyden süzülen çeşitli türdeki suların hareketi ile oluşan boşlukların giderek büyümesi sonucunda yeraltında büyük mağara veya erime boşlukları meydana gelmekte, ağırlığın taşınamaması sonucunda üstteki örtü tabakası ani olarak çökerek obrukları oluşturmaktadır..

Konya Karapınar, Sivrihisar (Eskişehir) başta olmak üzere Karaman, Aksaray, Çankırı, Sivas, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Siirt, Manisa ve İzmir gibi birçok bölgede obruk oluşumları gerçekleşmektedir. Obruk oluşumlarının son yıllarda artmasının en temel nedenlerinden biri, aşırı ve kontrolsüz yeraltısuyu kullanımı olmaktadır.

Sivrihisar (Eskişehir) ilçesi Sığırcık, Göktepe, Kaldırımköy ve Yeniköy köyleri arasındaki bölgede son birkaç yıl içinde çapları 2 m ile 50 m ve derinlikleri ise 0.5 m ile 15 m arasında değişen 8 adet obruk

oluşmuştur. Arazide yapılan gözlem ve daha sonrasında uydu görüntüleri üzerinde yapılan çalışmalara göre; obruk oluşan bu bölgenin, yapımı devam eden “Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Güzergahının Polatlı-Afyon kısmının sadece 1.5 km güneyinde yer alması acil önlemlerin alınmasını

gerekli kılmaktadır. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren güzergahının belli bir kısmının da obruk

oluşumlarına yol açabilecek evaporitik kayaçlar üzerinden geçtiği tespit edilmiştir. Yüksek Hızlı Tren gibi önemli bir mühendislik yapısının geçtiği güzergahın bölgesel olarak jeolojik-jeoteknik etütlerinin, obruk oluşumuna kaynaklık eden nedenleri ortaya çıkarılmasını da sağlayacak şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır.

TMMOB jeoloji Mühendisleri Odası olarak son yıllarda ülkemizde gerçekleştirilen birçok büyük yatırım projesinde (YHT hatları, otoyollar havalimanları şehir hastaneleri vb) mesleğimiz açısından riskleri öngörerek uyarılarımızı yapmış olmamıza rağmen bunlar dikkate alınmadığından önemli maliyet artışları meydana gelmiş ve bazı projeler zamanından çok daha sonra kısmen tamamlanabilmiştir.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bir kez daha uyarıyoruz.

•       MTA Genel Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü ile AFAD Başkanlığı konunun önemi ön plana alarak, üniversitelerin ilgili bölümleri ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası da başta olmak üzere ilgili meslek örgütleri ile birlikte belirli bir plan dahilinde ülkemizde can ve mal güvenliği için tehdit oluşturmaya başlayan, obruk alanlarının görüldüğü bölgelerin, ayrıntılı jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik ve mühendislik jeoloji açısından inceleme ve araştırmalarını yaparak “Obruk Risk

Haritaları” hazırlanmalıdır.

•       Hazırlanacak Obruk Risk Haritaları, halkın kullanımına açık hale getirilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır.

•       Başta Ankara-İzmir Hızlı tren projesini gerçekleştirmekte olan T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü olmak üzere, bu bölgede planlama ve mühendislik hizmeti gerçekleştiren tüm kişi, kurum ve kuruluşlar bölgede oluşan ve sayıları her geçen gün artan obruk oluşumunu da dikkate alarak mühendislik yapılarının araştırma, planlama ve yapım süreçlerini

gerçekleştirmelidir. Sonuç olarak, Obrukların yerleşim birimlerinden uzak tarım alanlarında

oluşması, bugüne kadar önemli can ve mal kayıplarına yol açmamıştır. Ancak, Hızlı Tren gibi insanların yoğun olarak kullanacakları mühendislik yapılarının bulunduğu alanlarda meydana gelebilecek obruk oluşumlarının, önemli can kayıplarına ve yeni facialara yol açmaması amacıyla hazırladığımız basın bildirisini kamuoyu ve ilgili idarelerin dikkatine sunuyoruz.

Saygılarımızla...” denildi.

Kaynak: larende haber
Bu haber 7697 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • rikardo
    5 ay önce
    zaten açacakları yoktu buda bahanesi olur.elveda YHT.gelsin kırmızı tren...