Yenimahalle’de 10 Kasım Hüznü
Reklam

Yenimahalle’de 10 Kasım Hüznü

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar,"Dünyada hiçbir lider yoktur ki ölümünün 78'inci yılında sirenler çaldığında trafikteki insanlar dursun yollarda yayalar dursun,tarlada çapa yapan çiftçiler dursun ve onu ilk gün ki gibi ayakta saygıyla ansın" dedi

11 Kasım 2016 - 13:33

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Dünyada hiçbir lider yoktur ki ölümünün 78'inci yılında sirenler çaldığında trafikteki insanlar dursun, yollarda yayalar dursun, tarlada çapa yapan çiftçiler dursun ve onu ilk gün ki gibi ayakta saygıyla ansın" dedi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78'inci yıldönümünde Yenimahalle Belediyesi tarafından düzenlenen törenlerle anıldı. Anma töreni saat 09.05'de belediye hizmet binası önünde başladı. Sirenlerin çalmasının ardından Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Yenimahalleli engelliler Ata'nın huzurunda

Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi de; İlk Emek, Sedat Taş, Mavi Yıldızlar ve Özel Kardelen Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri'nden 200'e yakın engelli vatandaşı Anıtkabir'e götürerek Ata'nın huzuruna çıkarttı. Anıtkabir'i gezen engelli vatandaşlar, Atatürk'ün mozolesi önünde duygu dolu anlar yaşadılar.

Bir sonraki anma programına ise Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı. Yıldız Kenter Tiyatro Salonu'nda düzenlenen geceye Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar eşi Azize Yaşar ve torunu ile birlikte katılırken CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve ilçe yöneticileri, Belediye Başkanı Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu, Uluslararası Lions 118-U Yönetim Çevresi Federasyonu Genel Yönetmeni Ömer Ruhi Eryurt ve Lions yöneticileri ile çok sayıda Yenimahalleli katıldı.

"Atatürk'ün ışığı rehberiniz olsun"

Gecede konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece Türk milleti için değil bütün mazlum milletlere örnek olmuş, onların ışığı, yol göstericisi olmuş 19'uncu asrın lideridir. Dünyada hiçbir lider yoktur ki ölümünün 78'inci yılında sirenler çaldığında trafikteki insanlar dursun, yollarda yayalar dursun, tarlada çapa yapan çiftçiler dursun ve onu ilk gün ki gibi ayakta saygıyla ansın. Dünyada hiçbir lider yoktur ki kurduğu cumhuriyetin ışığı 100 yıl sonra da o milletin vicdanında yer bulsun, ışık olsun, yol göstericisi olsun. Atatürk'ü haksız eleştirenler, kin ve nefret duygularıyla yaklaşanlar olmuştur ama milletimizin ve insanlığın vicdanında Atatürk yerini almış, o yaktığı ışık sönmemiş bundan böyle de sönmeyecek, söndürtmeyeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ışığı rehberiniz olsun" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Lions 118-U Yönetim Çevresi Federasyonu Genel Yönetmeni Ömer Ruhi Eryurt da, "Bizler cumhuriyete ve değerlerine inanan bireyleriz. "Özgürlük, anlayış ulusumuzun güvenliğidir" sözü cumhuriyete önem veren, saygı duyan ve Atatürk'e bağlılığını her zaman ifade eden tüm bireylerin benimseyebileceği bir sözdür" diye konuştu.

Program, Prof. Dr. Reşat Genç'in "Atatürk'ü anlamak, algılamak ve onun gibi yaşamak" konulu söyleşisi ile başladı. Ardından Van Gevaş Ortaokulu'ndan 3, Ankara Özel Ayşe Abla Okulları'ndan 2 öğrenci Ata'ya yazdıkları mektupları okudu. Kendi yazdıkları mektupları kendileri okuyan 7'inci sınıf öğrencileri konuklara duygu dolu anlar yaşattı. Ay yıldızlı bayrakların dalgalandığı program, Hilal Erdinç ve Halil Esen'in okuduğu şiirlerle devam etti. Gecenin son bölümünde ise Atatürk'ün sevdiği şarkılar, Kültür Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçıları Nazlı Öksüz ve Cengizhan Akar tarafından seslendirilirken Başkent Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu'nun Vals ve Sarı zeybek gösterisi Yenimahallelilerden bol bol alkış aldı. Programın sonunda Başkan Yaşar tüm sanatçılara ve katkı sunanlara plaket verdi.

Bu haber 1861 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..