Türk Kadını
Reklam
Zeynep OĞUZCAN

Zeynep OĞUZCAN

Türk Kadını

08 Mart 2017 - 02:17 - Güncelleme: 08 Mart 2017 - 02:25

Dünya kadınlarını bilmiyorum nasıllar. Ben kadın denilince  bir tek, kendimin de içine dahil olduğu Türk kadınlarını  tanırım. Kimdir Türk kadını?
Türk kadını evlenmeden önce kırk sekiz kilodur ve  bütün kilolarının sebebi evliliktir .Türk kadını pazartesi diyete başlayıp akşam diyetini bozandır. Zaten diyette işe yaramaz,  ne yerse yarar Türk kadınına. Aslında kilolu değildir Türk kadını kemikleri iridir ya da balık etlidir .
Türk kadınların çoğu küçükken sarışındır sonradan esmer olmuştur.
Türk kadınını ne doktorlar , ne mühendisler ister ama o hep sevdiği ile evlenir. Bunu da ölene kadar  dile getirir.
Bütün gün ne yemek yapsam diye düşünür ,televizyondan internetten  tarifler alır ama akşama yine bildiği yemeği yapar.
Üreticidir Türk kadını. Evdeki eşyaları amaçları dışında kullanabilir. Bulaşık makinesinde turşu , fırında yoğurt, kurşun kalemden toka yapar .Evde gördüğü her türlü boşluğu itina ile doldurur. Her eşyanın üstüne  dantel örter. Çamaşır makinesine de kılıf diker.
Temizlikçiye ayıp olmasın diye önden evi temizleyendir. Evdeki hiç kimsenin normal zamanda girmeye teşebbüs edemediği misafir odası diye bir odayı icat edendir.
Terliği ile hedefi on ikiden vuracak gözlere sahip olandır.. Çarşıda çocuğunu kaybedip feryat figan ağlayan bulunca da neredesin sen diye pataklayandır.
 Yedirme içirmede ayarı yoktur Türk kadının. Tıka basa yeseniz bile az daha diye tabağınızı doldurur.  Ne kadar yerse yesin evladı,  asla doymuş olmayan bir deri bir kemik kalandır.
Bor camını alıp ev görmeye gidendir .Yok cevabına hiç mi yok diye cevap verendir. Keskin bir hafızaya sahip olan , yeri geldiğinde bunları kullanandır. Sezgilerine güvenen ,her dediği bir bir çıkandır.
Tür Kadınına göre her şey başkaları içindir.  “El alem ne der?  “ sorusuyla ömür geçirendir.
Her  Türk kadını  eşi ve çocukları için saçını süpürge edendir. Yemeyip yediren ,giymeyip giydirendir. Elindeki ile geçinmeyi bilen ,azı çok  yapandır. Vaktinin çoğunu evine işine ,çocuğuna adayandır.
Vefakardır , çoğu zaman cefakar. Çalışkandır ,bıkmadan  usanmadan istediğini alandır. Öz verinin ve sevginin kaynağıdır.
Elleri kınalı , nasırlıdır.Tarlalarda toprağa can verendir. Çıkrığında eğirdiği ,boyadığı renkli iplikleri işleyerek harika eserler çıkaran sanatçıdır. Öğrenen ,eğiten , azmiyle dağları devirendir.
Yüreği büyüktür , affedicidir. İncinse de bununla baş etmesini bilendir. Yaralarını sarmasını da bilir ,ayağa kalkmasını da. Sıcacıktır, sevgisini sonuna kadar verir. Bir kuzum demesiyle  bütün dertleri bitirendir.
Türk kadını cesurdur ,yiğittir. 
Sırtında ,kağnısında kurtuluş mücadelesi  için mermi taşıyandır. Türk kadını Nene Hatun’dur ,Halide Edip Adıvar’dır ,Şerife Bacı’dır. Erzurumlu Kara Fatma’dır .Gördesli Makbule Hanım’dır.
Anadır ,yardır ,bacıdır. Yeri geldiğinde kahraman yeri geldiğinde  bu milletin şehitlerini ,kahramanlarını yetiştirendir. Onlara eş olandır ,evlat verendir. Bırakıp gittiğinde   emanetine sahip çıkandır. Sabırla bekleyendir. Bekledikçe sevgisi çoğalıp  sel olup taşandır.
Türk kadını , gökkuşağı gibidir. Bütün renkleri içinde barındırır.
Ülkemin tüm kadınlarının kadınlar günü kutlu olsun. 

Bu yazı 2629 defa okunmuştur .

Son Yazılar