Ruh Diyeti
Reklam
Zeynep OĞUZCAN

Zeynep OĞUZCAN

Ruh Diyeti

17 Temmuz 2017 - 21:56

Bazı insanları bir kutunun içine katıp nereye giderseniz gidin götürmek isterseniz. Onları gördüğünüz anda yüzünüzde  hafif bir tebessüm oluşur. En önemlisi kendinizi güvende hissedersiniz.

En saçma düşüncelerinizi bile sabırla dinler ve mantıklı akıllar verirler. Dinlerken alınmazlar , ayıplamazlar , kırılmazlar ve yargılamazlar. Bunları yaparken de inanın  en ufak bir yapaylıkları yoktur. Anlattıklarınızı anlamasalar da sizi iyi dinlerler.

Seninle vakit geçirmezler. Vakti seninle geçirirler.

Panzehrin olur zehrini alır. Kinini  ,  mutsuzluğunu , yenilmişliğini , acılarını alırlar .Umut ekerler yüreğine , su serperler kinine , acılarına merhem olurlar. ’Ben demiştim!’demeyi sevmezler.Ne kendinizi kanıtlamaya çalışırsınız onlara ne de açıklamaya ihtiyaç duyarsınız.

 “Mecnun değilim dost, lakin çağırırsan çöllere gelirim. “ dediği gibi Mevlana’nın ne zaman çağırırsanız gelir yanınıza. Onlar yanındayken , unutursun iyileşmek için içtiğin ilaçları. İlaç olur ruhuna. İşte böyle insanlar varsa etrafında sıkı sıkı sarıl onlara , bırakma. Değerini bil, kaybetme…

Bazı  insanların yanında da oksijen tüpüyle gezmek isteseniz. Bulunduğu havayı zehirleyen negatif düşünceli insanlardır. Onların yanında kalp ritminiz artar , nefesiniz daralır. Zaman geçmek bilmez.

Sözleriyle iğneleyen , kendi düşüncelerini  herkesten en önemli gören , kendi istediği olmadığı için hayıflanan, dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan, her şeyin en mükemmelini yaptığı düşünerek etrafını küçük gören ,hemen hemen her konuda kendi görüşünü kabul ettirmek isteyen ,her şeyi çok bilen  ,seni ve her şeyi kontrol altında tutmak etmek isteyen ,yargılayan ,dinlemeyen ,anlamayan ve bedenen yanında olup ruhen uzaklarda olan insanlar… Ruhunu yavaş yavaş zehirler. Tüketmeye başlar seni. Tükendikçe yorulur düşersin.

Bu insanlar çevremizde varlar ve daima var olacaklar. Bu insanlardan etkilenme ,  yargılamadan yardım et. Eğer elini uzatırsa ne ala…Bildiğinden şaşmıyorsa  Mevlana’yı dinle.

 “Dost ise düşünme ver ömrünü gitsin, dost değilse hiç düşünme yol ver gitsin. “

İnsan ruhunun da diyeti olmalı. İnsan diyeti yapmalı ve ruhumuza dokunan insanları listeden  çıkarmalı. İyi gelenlerle beslenmeli. Enerji verenlere öncelik vermeli ,enerji emenlere yol göstermeli.

“İyi arkadaşla kötü arkadaş misk taşıyan kimse ile körük üfüren kimse gibidir. Misk taşıyan ya sana onu ikram eder yahut sen ondan (miski) satın alırsın ya da ondan güzel bir koku duyarsın. Körük üfüren kimse ise ya elbiseni yakar ya da ondan kötü bir koku duyarsın!” (Müslim, Birr, 146)

Bu yazı 2874 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar