KİFAYETSİZ MUHTERİS
Reklam
Zeynep OĞUZCAN

Zeynep OĞUZCAN

KİFAYETSİZ MUHTERİS

28 Ekim 2019 - 19:34 - Güncelleme: 30 Ekim 2019 - 09:48


Bugün birçoğumuzun etrafında sayıları artık parmakla gösterilmeyecek kadar çoğaldı bu kifayetsiz muhterislerin. Kifayetsiz muhteris,  ihtiras sahibi olan ama sahip olduğu ihtiras kadar bilgisi, yeteneği olmayan , kompleksi ve arızalı insanlardır. Bu insanlar genellikle insanların gözü gözüne sokulmayı bildikleri için nerde olurlarsa olsunlar herkes tarafından dikkat çekerler. Kapasiteleri sınırlı olmasına rağmen kendilerinde sınırsız yetenek ve akıl olduğunu düşünürler. En iyi yaptıkları  ise boş beyinlerini şık ve süslü kelimelerle kamufle edebilmektir .Hatta bu süslü kelimelere kendileri bile kanarlar. 

NYU  Stern School Of Business’ta görevli iki psikolog olan Justin Kruger ve David Dunning,aslında çok önceden  bizim atalarımızın bulup nesilden nesile aktardığı  “Cahil Cesareti “kavramını ,yaptıkları çalışmalarla belgeleyip teori olarak ortaya atıyorlar. Ortaya adını bu iki psikoloğun isminden alan  “Dunning Kruger Sendromu ” çıkıyor. Bu iki psikoloğumuz bu teori sayesinde Nobel’i alıyor. Peki ortaya çıkardıkları bu sendrom nedir? 

İki gruba yaptıkları deneylerde bilgisizliğin insanlarda kendilerine olan güveni  artırdığını görüyorlar. Niteliksiz insanların niteliklerini abartma eğilimde olduğunu, niteliksiz olduklarını fark etmediklerini ve başka insanların nitelikleri de görmediklerini söylüyorlar. Kendinden daha başarılı ve bilgili kimselere tahammülleri olmadığı için etraflarında böyle kimseler bulundurmuyorlar. Bu kimselere duydukları düşmanlığı ise başkalarına aşılıyorlar.  Yani bir kimse size birini kötülüyorsa dikkat edin ,  acaba gerçekten canı mı yandı yoksa kifayetsiz muhteris mi diye. 

Kifayetsiz muhterislerin meslek hayatlarındaki yükselişle  haddini bilmemezliğin  eşgüdümlü olduğunu söyleyen psikologlar bu kişilerin yeteneksizliklerine rağmen kendilerine olan güvenlerinin tam olduğu bu yüzden hangi iş olursa olsun  o işe atılmaktan en ufak bir rahatsızlık duymadıklarını söylüyorlar. Öteki taraftan donanımlı inanların daha alçak gönüllü olduğu bu yüzden öne çıkmadıkları ,kıymetlerinin bilinmesi için çabalamadıkları çünkü kıymetlerinin başkaları tarafından bilinmesini istedikleri  belirtiyorlar. Sonuç ise kifayetsiz muhterisler yüksek yerlerde  olurken ,donanım sahibi yetenekli insanlar ihtirassızlıklarının kurbanı oluyor . 

Cahil cesareti ve cahil kibrinin bilimsel karşılığı olan Dunning Kruger Sendromundan Allah muhafaza etsin hepimizi, hem maddi ve hem manevi... İnsan etrafından önce kendine bakmalı aslında. Nobellik atalarımızın yine Nobellik bir sözüyle bitirelim yazıyı .Kişi kendini bildikçe arif olurmuş…

Bu yazı 1500 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar