Reklam
Reklam
Reklam
Kendini Arayan İnsan
Zeynep OĞUZCAN

Zeynep OĞUZCAN

Kendini Arayan İnsan

18 Ocak 2020 - 13:59

Dünyanın kendi etrafında döndüğünü zanneden bir çocuk değilim artık ya da kendini önemli ve özel zanneden. Aslında kim olduğumla ilgili tüm varsayımlarımı da kaldırıp çöpe attım. Anladım ki ben aslında  tamamen sizin algılarınızdan ibaretim. Güzel algılarsanız güzelim, çirkin algılarsanız çirkinim, kibirli algılarsanız kibirliyim, samimi bulursanız samimiyim…Yani ben aslında sizin oluşturduğunuz biriyim. Kendimi sizin için değiştirmekten de vazgeçtim. Sizin benimle ilgili algılarınızı değiştirmek için verdiğim savaş beni sadece yoruyor bu yüzden kendimi tamamen özgür bırakmaya karar verdim.

Benim için kendi aksimi gördüğüm aynalar gibisiniz artık! Şeklim hepsinde farklı farklı ve ben bundan rahatsızlık duymuyorum. Aynalarda kendimi farklı farklı görmek keyif veriyor. Eğleniyorum. Bu dalgalara karşı yüzmek yerine kendini dalgalara bırakmak gibi bir şey. Her dalga heyecan verici oluyor.

Ben zıtlıklarımla varım. Bazen çok merhametli biriyken bazen acımasız olabiliyorum. Umut denizinin içinde akarken  aniden kıyıya vurabiliyorum. Bir yanım hata yaparken bir yanım mükemmel olabiliyor. Bazen çok güzel olurken bazen  çok çirkinleşebiliyorum. Kısacası hayata dair ne kadar zıtlık varsa bende de var. Hayat benden ayrı bir şey olamaz ,işte diyorum ben hayatın ta kendisiyim.

Hani diyor ya Yunus Emre “ Gah eserim yeller gibi ,Gah tozarım yollar gibi… ”

Kiminin yoldaşı, kiminin imtihanı, kiminin sırdaşı, kiminin düşmanı, kiminin suali, kiminin cevabı…Her şeyiyle insanım, ismimle cismimle sadece insan !Varlığımı göstermek için çabalamayacağım çünkü ben  yokluğun içinde sadece düşüncelerinizle varım. Düşünürseniz varım düşünmezseniz yokum.

Ben sizdeki beni kabulleniyorum ve size kendimi kendi algıladığım gibi göstermek  için artık uğraşmıyorum. Ne kadar düşüncelerinizin içine olduğum gibi girsem de yaşadığınız deneyimlerin sonucu  edindiğiniz  önyargılarınızın içine karışıyorum ve çok farklı bir ben olarak dışarıya çıkıyorum. O zaman belki de olduğum gibi olmadığımı düşünüyorum. Sonra gerçek kendimi bulmaya çalışırken anlıyorum ki tek bir gerçek ben yok! Ve yine anlıyorum ki herkes ben gibi...Herkes kendi savaşının içinde çırpındıkça çırpınıyor. O zaman karar veriyorum bu savaşı bırakmaya ve özgür olmaya.

Bana bir isim verildi önce sonra ne olduğum ve ne olmam gerektiği söylendi. Algılarınızla benden bir başka ben yaptınız. Zamanla anladım ki ben bana yüklenen sıfatlar değilim. Sadece özneyim.

Ey güzelliğin aynası mutlu varlık. Her şey sensin. Âlemde ne varsa senden dışarı değil. Sen ne ararsan kendinde ara, çünkü her varlık sende. MEVLANA

 

Bu yazı 14186 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar