Kapılar
Reklam
Zeynep OĞUZCAN

Zeynep OĞUZCAN

Kapılar

09 Ekim 2019 - 22:45 - Güncelleme: 25 Ekim 2019 - 22:05

Kapı dört harften oluşan basit bir kelimedir lakin geçmişten bugüne kalan bir marifet  ,insandan insana bir mana...

Açmasını bilirsen her kapı bir alemdir aslında . Kiminde cennetten bir köşkte oturur , kiminde deli rüzgarlarla savrulur ,kiminde bir yangının içine düşer ,kiminin de soğukluğunda donarsın.

Kapı kapı dolaşırsın gerçek huzuru bulmak için .Kıymetin varsa eğer gittiğin kapılarda huzurdan nasibini alırsın lakin içerde kırdıysan bir yerleri  tamamen kapanmıştır yüzüne sonra kapı olur duvar .

Bazı kapılar vardır ne yapsan açılmaz kilidi. Kilidin  anahtarı anlamak, çabalamak ve sevmektir. Anahtarı kaybedersen kırmak zorunda kalırsın kapıları . Kırılan kapıların ardında da artık bulamazsın istediğini .

Bazen kapı kapı dolaşırken aynı kapıya çıkarsın . Hangi kapıyı çalsan bulamazsın  istediğini ,döner dolaşır yine başladığın kapıya varırsın.

Yağlı kapılar vardır bir de hani zenginlere ait olan. Gönlü de zenginse açıktır herkese bu kapılar. İhtiyaçlı olana çare ,umudunu yitirene umuttur  .Eğer gönlü fakirse çalmaz kapısını kimse . Hayatta alacağı para ve maldır o da ölürken dünyada kalır.

Hayatın gerçeği hislerdir. Kapılardan çok kapıların  bize  hissettirdikleri hayatımıza yön verir. Kimi eski ,kırık dökük olmasına rağmen huzur verir kimi de tüm görkemine rağmen ruhunu sıkar  .

Kapı her zaman herkese açık olursa  giren  çıkan belli olmaz hırsızı da gelir hırlısı da ! Kimin girdiği belli olmayan kapıların ardı yağmalanmaya mahkum olur . Hanesini korumayan kapının arkası viranedir.

Kapılar vardır seni başka alemlere çıkarır: şeriat, tarikat, marifet, hakikat… İsminle girersin isimsiz çıkarsın.

Kapılar vardır seni alçaklara indirir: mal ve mülk, şehvet, hırs, öfke…İsimsiz girsen isimli çıkarsın.

Bir de özüne giden yedi kapı vardır nefs-i emmare, nefs-i levvame, nefs-i mülheme, nefs-i radiye, nefs-i mardiyye, nefs-i kamile. Başka başka dünyalara açılır geçmesini bilene.

Ölüm… her kapıyı çalacak olan mutlak gerçek. Hazır mısın, değil misin bakmaz . Ağır ağır geldiği gibi aniden de gelebilir kapıya. Alacağını almadan da asla gitmez ve kapıyı bir daha açılmamak üzere son kez kapatır.

 

 

 

Bu yazı 978 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar