HAYATIN SOYUT YASALARI
Reklam
Zeynep OĞUZCAN

Zeynep OĞUZCAN

HAYATIN SOYUT YASALARI

03 Kasım 2018 - 11:47 - Güncelleme: 05 Kasım 2018 - 12:40

Kısa bir zaman önce fizik yasaları ,kimya yasaları ,matematik yasaları gibi insan ilişkilerinin de düzenleyen soyut yasaların var olduğunu öğrendim. İki bin civarı bir parayı gözden çıkararak alacağınız eğitimle bu yasalar hakkında bilgi sahibi olabilir, hayatınızda ve ilişkilerinizde bu yasaları uygulayabilirsiniz. Eğer bu para çok geldiyse size tavsiyem fazlaca  hayat tecrübesi edinmiş, bu soyut yasaları yaşayarak öğrenmiş  ninelerimizden veya dedelerimizden bu yasaları öğrenmeniz. Belki dilleri teorik olmayabilir lakin teorik olarak anlatılanları daha samimi şekilde size aktaracaklardır.
Peki nedir bu yasalar? 
Duygularla Karar Vermek Yanlışa Götürebilir: Duygular insanidir lakin duygularla karar vermek sizi yanlışa götürebilir. Atalarımızın “ Öfkeyle kalkan zararla oturur. ” sözü bu yasayı anlatır. Duygular geçicidir ve duyguların etkisinde verilen kararlardan dolayı ilerde  pişmanlık yaşayabiliriz.
Uzaktaki, Kendine Yakınlaştığı Zaman; Yakındaki Uzaklaşır: Bu konuda sufiler demiştir ki “ Kul dünyayı isterse ahireti, ahireti isterse dünyayı kaybeder. ” İnsan ilişkilerinde de aynı yasa işler. Örneğin çok paranız olur ama sağlığınız olmaz, sağlığınız olur paranız olmaz. Makamınız olur huzurunuz olmaz gibi…
Samimi Olmak: Samimi olmak her şeyini paylaşmak demek değildir Samimi olma kalbinin ve davranışlarının tutarlılığıdır: Hz Mevlana bu yasayla ilgili  “Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol . ” demiştir. 
Erken Verilen Tepki Sabrı Azaltır: Atalarımız, bize erken tepki vermemeyi ve  düşünerek davranmamızı tavsiye etmişlerdir. Bin düşün, bir söyle, demişler örneğin. Yasalar da erken verilmeyen tepkilerin sabrı artırdığını söylüyor.
 Net Olmayan Şeyler Zarar Verir : Birbirimizi ilgilendiren her hangi bir konuda karşımızdaki kişiye açık olmalıyız. Her türlü korkuya sahip olabiliriz. Kaybetme, ayıplanma, dışlanma gibi…Ama net olmamak ilişkilerimizi bozar, karşılıklı güven duygusunun sarsılmasına neden olabilir. 
Zıt Nedenler  Yasası: Bulunduğunuz duygu durumunu tersine çevirmektir. Neden mutsuzum diye sormak yerine neden mutluyum ,insanlar beni neden sevmiyor yerine insanlar beni neden seviyor gibi sorularla negatif duygularınızı tersine çevirebilirsiniz.
Denge Yasası: Uçlarda yaşamak ilişkilerimizde dengeyi bozar. Aşırılıktan ve eksikliklerden kaçınmalı ve  her durumun zıddını oluşturduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini söyleyen bu yasayla ilgili sevgili peygamberimiz “Sevdiğin kimseyi ölçülü sev; olur ki bir gün o, senin buğz ettiğin / sevmediğin kimse oluverir. Buna mukabil, buğz ettiğin kimseye de ölçülü buğz et; olur ki bir gün o, senin sevdiğin kimse oluverir.” (Tirmizi, Bir, 59) demiştir..
Başkalarına Yaptığın Eleştiriler Aslında Kendinedir: Hata yapmak kötü değildir. Hatalar insanın gelişiminde rol oynayan bir tür eğitimdir.Suçlu ya  da suçsuz yoktur sadece deneyim vardır. Bu yüzden yargılamayı bırak .İnsanlar senin için bir aynadır bu yüzden onlara yönelttiğin her suçlama aslında kendinedir demek ister. Hz. Mevlana  “İnsanlardan gördüğün iyilik de zulüm de senin huyundur, sen kendini onların aynasında seyredersin.” diyerek bu yasayı anlatmaktadır.
Çekim Yasası: Eğer bir şeyden, bir insandan,  başınıza gelen bir olaydan hoşlanmıyor, sürekli şikayet ediyorsanız bu durumları hızla hayatınıza  çekersiniz. Olaylara olumlu yaklaşıyor, her durum karşısında olumlu düşünüyorsanız, sizi mutlu eden durumları daha çok hayatınıza çekersiniz.
Sevgi Yasası: Hayatta hiçbir güç sevgi kadar kuvvetli değildir. Sevgi ile dünyayı değiştirebilirsiniz. Sevgi sabırdır, olgunluktur, cesarettir, kutsaldır. Sevgi tedavi eder, iyileştirir.
Yasalardan sadece bir kısmını sizler için derleyip yazdım. Bu işi pazara dönüştüren bazı kişisel gelişim uzmanları bu bilgiler hakkında  ser verip sır vermiyor. Halbuki bütün yasalar atalarımız tarafından bizzat yaşanarak deneyimlenmiş ve bizlere hiçbir karşılık beklenmeden aktarılmış. Değerini bilmek dileği ile…
 


 

Bu yazı 1619 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar