BEYAZ KARGA
Reklam
Zeynep OĞUZCAN

Zeynep OĞUZCAN

BEYAZ KARGA

30 Temmuz 2018 - 10:29

Ayçiçeği tarlasında bütün ayçiçeklerinin yüzünü güneşe döndüğünü görürsünüz. Arada birkaç ayçiçeğinin yönü ise güneşe tam zıt yöndedir . Dikkatinizi bu ayçiçekleri çeker. Diğerleri olağan, sıradandır. Aykırı olanlar ise dikkat çekicidir.

İşte bazı insanlar bu ayçiçeklerine benzer. Düşünceleriyle aykırı , görüntüsüyle farklı ,hareketleriyle olağandışıdırlar. Nerede olursa olsun dikkat çekmeyi başarırlar. Sadece görüntüsü ile farklı olmaya çalışanalar dışı parlak içi boş kutuya benzer. Kabını attınız mı aslında sıradan  birini görürsünüz. Davranışlarıyla farklı olmaya çalışanların ise içi dışı bir değilse eğer çift kişilikli yani disosiyatif  kimlik bozukluğu olduğunu düşünerek  bunlardan ufak ufak kaçmaya başlarsınız. En güzel farklılık düşüncede farklı olabilmektir ki bu gerçekten en zorunu başarabilmektir.

Albino olarak adlandırılan ve türüne ender rastlanan beyaz karganın siyah kargalar tarafından kendilerine benzemediği için yok edildiğini belki duymuşsunuzdur. Sürüye özgü bir davranış türüdür bu. İnsanlar da sürüleştiğinde bu durum görülebilir.

Aykırı düşünceden dolayı ötekileştirilebilir, kırılabilir, kırabilir, yıkabilir ,sevilmeyebilir hatta ceza alabilirsiniz. Önyargı dediğimiz kavram insanların aykırı düşünmesinin önüne set örer. Sürü psikolojisi bizi aykırı düşünmekten alıkoyar. En büyük neden ise korkudur. İnsan yalnız kalmaktan korkar. Tek başına mücadele etmek istemez. Belki de bu sebeple kafasına uymasa da bir yolunu bulur, kafasını olağan olmaya uydurur.

Halbuki dünyayı değiştirenler her zaman aykırı düşünenler ve bu düşüncesinin arkasında gidebilenler olmuştur.

Fatih Sultan Mehmet Han gemileri karada yürüterek İstanbul’u fethetmiştir. Herkes dünyanın düz olduğuna inanırken Galileo dünyanın yuvarlak olduğunu söylemiştir. Galileo bu düşüncesi yüzünden engizisyon mahkemelerinde yargılanmıştır. Bugün zamanın ötesindeki bilim adamı olarak kabul edilen Tesla elektriğin kablosuz taşınabileceği söylediğinde çılgın olduğu düşünülmüştür. Steve Jobs Apple’ı  evinin garajında aykırı düşünürek on yılda geliştirmiştir. Odysseus Truvalılara yapılan savaşta ahşap bir at yaparak şehre sızmıştır.

Önyargıları kırıp çöp kutusuna atmalı ki önümüzde duran duvarlar yıkılsın. At gözlüklülerini takmayı artık bırakmalıyız ki ufkumuz genişlesin. Yalnız kalmaktan korkmazsak eğer  düşüncelerimizin peşinden gidebiliriz. Kimsenin düşünemediğini düşünebilirsek ,yapmadığını yapabiliriz. Fark yaratabilmek farklı düşüncelerin davranışa dönüşebilmesi demektir.

Yanlışa yanlış demekten korkmamalıyız. Sürü psikolojisinden sıyrılarak kendi düşüncelerimizi özgürleştirmeliyiz. Bizim cesaretimiz  siyah görünen beyaz kargalara da cesaret verir kim bilir…

Bu yazı 1771 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar