Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Geleceğin Teknolojilerinden; Sanal ve Artırılmış Gerçeklik
Reklam
Sümeyye UZUN

Sümeyye UZUN

Geleceğin Teknolojilerinden; Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

05 Nisan 2017 - 12:38

Uzun zamandır varlığını sürdüren sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojileri bugünlerde daha çok dikkat çekiyor. Aslında temeli 1960’lı yıllara dayanan bu teknolojilerde, birçok teknolojide olduğu gibi askeri ve endüstriyel amaçlı çıkarılmış. Şimdilerde ise birçok alanda yavaş yavaş boy göstermeye başladırlar.
Sanal gerçeklik; bilgisayarlar tarafından simüle edilen 3 boyutlu ortamlardır. İnsanları gerçek dünyanın sınırları dışına çıkarıp sanal dünyada farklı deneyimler elde etme amacıyla çıkarılmış olan bu teknolojiye aslında bilim-kurgu filmlerinden aşinalığımız var. (Matrix, Tron vb.)Yapay gerçeklikte kullanıcılar kasklı ekran vb. bir çevre birimiyle sanal ortama dahil oluyor ve dahil oldukları andan itibaren gerçek dünyayla bağlantıları kopuyor, sanal olarak oluşturulmuş ortamda olma hissini yaşıyorlar. Bu deneyimi tam anlamıyla yaşayabilmeleri için tasarımların kusursuz olması hatta bu ortamı daha da gerçekçi hale getirmek için kullanıcılara çeşitli dokunsal aparatlar(joystick,eldiven,silah vb.) verilebilir, aksi takdirde kullanıcılar bu ortamı tam olarak yaşayamayacaklardır.
Hayatın her alanında sanal gerçeklik teknolojisi kullanılabilir. Sağlıkta; tecrübesiz bir hemşirenin sanal ortama dahil olarak bu ortamda oluşturulmuş sanal hastaya iğne vurabildiğini düşünün. Eğlence sektöründe; oynadığınız oyunda ana karaktere çok yakın olduğunuzu, sizi kovalayan canavarı kafanızı arkaya çevirdiğinizde gördüğünüzü düşünün. Merak ettiğiniz bir ülkeyi, fiziksel olarak hiçbir yere gitmeden sadece kafanıza kasklı ekran geçirerek ve pedal çevirerek bisikletle gezdiğinizi düşünün. Sizce de inanılmaz bir deneyim değil mi? Geçtiğimiz senelerde Topshop Mağazası, Londra Moda Haftasına katılamayan moda severler için defile anını gerçek zamanlı olarak paylaşmış ve defilede sanki ön sırada oturuyormuş gibi 360˚ izlemeyi sağlayan sanal gerçeklik teknolojisini kullanmışlardı. Bu teknoloji size bulunduğunuz ortamın dışında ikinci bir ortamı deneyimleme imkânı sunuyor.
Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality); gerçek dünya ile bilgisayar tarafından üretilen ses, resim, video, grafik, GPS konum bilgisi gibi verilerin birleşimini kapsayan bir çalışma alanıdır. Artırılmış gerçeklik gerçek dünyanın daha iyi algılanması için sezgisel bilgileri sağlıyor. Yani normal koşullarda insanların duyuları tarafından algılanabilir olmayan bilgileri sağlayarak gerçekliğin güçlendirilmesini ve zenginleştirilmesini amaçlıyor. Bu teknolojiden faydalanabilmek için bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuza uygun bir uygulama yüklemeniz yeterli(Akıllı gözlükte olabilir).Cihazınıza yüklediğiniz uygulamayla artırılmış gerçeklik için tasarlanmış görseli okuttuğunuzda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. 
Günümüzde AR teknolojisi, mühendislik, ticaret, eğlence, sanat, mimari, turizm, oyun ve eğitim gibi geniş bir alan yelpazesinde kullanılmaya başlanmıştır.Örneğin; billboardda o hafta yeni çıkan bir filmin afişine rastladığınızı düşünün, AR uygulamaları sayesinde billboardu cihazınızla tanımlayıp filmin fragmanını izleyebileceksiniz. Aslında bakarsanız daha önceleri var olmasına rağmen bu teknolojiyle; Pokemon-Go oyunu ile haşır neşir olduk. Yayınlandığı andan itibaren binlerce kişi tarafından oynanan Pokemon-Go en iyi artırılmış gerçeklik örneklerinden. Marshall boya da AR teknolojisini kullanarak bir uygulama geliştirmiş ve bu uygulamayla duvarınıza hangi rengin yakışacağını cihazınız aracılığıyla önceden görme imkânı sağlamıştır.Bununla birlikte birçok örnek verilebilir.Özellikle firmalar ürünlerini pazarlama konusunda artırılmış gerçeklik teknolojisine başvurmaktadır.
Sanal ve artırılmış gerçeklik kavramları birbirleriyle çokça karıştırılmaktadır. Sanal gerçeklik, gerçekliği olduğu gibi sanal dünyaya taşımayı hedefler ve sanal ortama giren kişi gerçek dünyayla bağını koparır. Artırılmış gerçeklikte ise böyle bir durum söz konusu değil aksine gerçek dünyanın sanal verilerle zenginleştirilmesi amaçlanır. Kullanım alanları oldukça geniş olan bu teknolojilerin özelliklede eğitim alanında kullanılması, z kuşağı olarak adlandırılan günümüz gençliğinin farklılaşan beklentilerine cevap vermede çok etkili olacaktır.
Tüyler ürperten bu iki teknoloji geleceğimizin olmazsa olmazları arasında. İnsanoğlunu bambaşka boyutlara taşıyan sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri kısa sürede her eve gireceğe benziyor.

Sümeyye UZUN
 

Bu yazı 2900 defa okunmuştur .

Son Yazılar