Reklam
Zamane Anne Ve Babalarındaki Okul Kaygısını Azaltmanın 10 Altın...
Reklam
Reklam
Merve UZUN

Merve UZUN

Zamane Anne Ve Babalarındaki Okul Kaygısını Azaltmanın 10 Altın Kuralı

18 Eylül 2017 - 10:19

ZAMANE ANNE VE BABALARINDAKİ OKUL KAYGISINI AZALTMANIN 10 ALTIN KURALI

Hey öğrenciler, yazım sizlere!

Zil çalmak üzere hatta uyum haftasında olanlar için çaldı bile. Biz çok heyecanlı ve sevinçliyiz, ailelerimiz ise TELAŞLI. Çocuğum okula hazır mı? Teneffüste ne yapacak? Sorunu olduğunda yardım isteyebilecek mi?

Bu sizleri endişelendirmesin. Onların telaşını azaltmak için neler yapabiliriz gelin bunları bir konuşalım.

Okul açılmadan önce ne yapın ne edin, konuyu okullara getirin. Onların okul hakkındaki düşüncelerini öğrenmeye çalışın. Okulla ilgili herhangi bir korku, endişe ve çekinceleri var ise onları yargılamadan, önemsediğinizi belirterek, onlarla göz kontağı kurarak ki bunun için eğilmelerini rica edebilirsiniz dinleyin.

Size kendi okullarının ilk günlerini anlatacaklardır. Sonuna kadar sabırla dinleyin. Biliyorsunuz okula giden ilk ebeveynler onlar değil ☺Bırakın bu heyecanlarını sizinle paylaşsınlar. Bu onları rahatlatacaktır.

Sonrasında ben dili kullanarak empatik yaklaşmanız faydalı olacaktır: “Tabi anneciğim seni anlıyorum, bu seni korkutuyor, peki bu durum karşısında şöyle yapsam bu senin endişeni geçirir mi acaba?” vb.

Baktınız çok endişeliler, götürün anne ve babalarınızı okula. Çünkü alışılmışın dışında karşılaşılan her yeni durum anne ve babalara korku verir. Özellikle çocuklarını ilk defa okula gönderecek ebeveynler için… Öğretmeninizle okul idarecinizle tanıştırın onları. Okulun bölümlerini gezin birlikte. Bu esnada kurduğunuz cümleler ile rahatlatın onları: “Hadi babaa, baksana lavaboda sınıfa çok yakınmış.”

Okul alışverişinize anne ve babanızı da götürün. Alacaklarınızı seçerken onların fikirlerini de sorun, bu onları önemsediğinizi gösterecektir: “Anneciğim sence bu renk nasıl?”

Peki okulun ilk günü. Telaşlarını keşke biraz daha az belli etseler size işiniz ne kadar kolay olacak değil mi? Okulun ilk günü! Bir milat! Hiç unutulmaz o gün. O zaman görev size düşüyor. Siz heyecanınızı, telaşınızı anne ve babaya çok belli etmemeye çalışın. Çünkü bu onların endişelerinin artmasına sebep verecektir. Bu yüzden sakin, kararlı ve rahat görünmeye çalışın.

Okula hazırlanma sürecini elinizden geldiğince eğlenceli hale getirin mesela birkaç espri yapın: “ Babaa hadi biraz tüyo ver Ali ata mı bakıyordu, yoksa ip mi atlıyordu? İlk günden öğretmenimin gözüne girmek istiyorum da”

Okulda: Uzmanların araştırmalarını göre ebeveynlerden ayrılma aşamasında çocukların tutumu çok önemli imiş. Özellikle ayrılık kaygısı yaşayan anne ve babalar için bu süreci iyi yönetmeniz gerekiyor. Kesinlikle anne ve babanıza haber vermeden okul bahçesinden kaybolmayın. Yüz ifadenizde kaygı ve korku olmasın. Okulun güvenli bir yer olduğunu hareket tavır, jest ve mimiklerinizle anlatın onlara.

Tam çıkış saatinizi söyleyin. Size ne zaman kavuşacaklarını bilsinler haklı olarak.

Alışma süresi anneden, anneye ve babadan babaya değişkenlik gösterecektir. Bu aşamada öğretmeninizden yardım istemelisiniz. İlk gün biraz sınıfa girmelerine izin verebilirsiniz. Sonra sınıfta durma sürelerini git gide azaltın. Ne kadar erken çıkarlarsa sınıftan ödüllendirin onları.

Sözlerinizle, davranışlarınızla destekleye destekleye bir bakmışsınız anne ve babanız sizi okula göndermeye alışmış.

Velhasıl çocuklar, her şeyin başı sabır ve iletişim. Sizlere başarılar diliyorum. 


Bu yazı 1995 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar