Kelebek Etkisinin BİRleştirici Gücü
Reklam
Merve UZUN

Merve UZUN

Kelebek Etkisinin BİRleştirici Gücü

12 Haziran 2018 - 09:40

Kelebek Etkisinin BİRleştirici Gücü

Minik bir kartopu çığa dönüşebilir!

Tek bir şey değişirse, her şey değişir!

Senin ormanların yanarsa ufacık bir rüzgâr ile kirli hava tüm dünyaya yayılır!

1.Dünya Savaşı’nın başlamasının nedeni bir Sırp milliyetçinin Avusturya-Macaristan veliaht prensini öldürmesiydi.

 

Bugünkü yapacağım küçük değişiklik nelere gebe olacaktır?

 

Fırtınalara yön veren, kelebeklerin kanat çırpışıdır.

Kelebek etkisini duymuşsunuzdur. 1972 yılında Edward Lorenz bunu öne sürmüş ve demiştir ki; “Afrika’da kanat çırpan bir kelebek, Amerika’da fırtına yaratır”. Edward Lorenz bu teoremi bilgisayarı ile hava durumu hesaplarken bulmuştur. 0,506127 sayısını başlangıç verisi olarak kullandı ilk hesaplamasında. İkinci hesaplamada ise 0,506 sayısını verdi. İki sayı arasında sadece yaklaşık 1/1000 (yani bir kelebeğin kanat çırpmasının yarattığı rüzgârla eşdeğerde) fark olmasına rağmen süreç içinde ikinci hesap birinci hesaba karşın çok farklı neticeler verdi.

Yani girdilerde bulunan çok az farklar, çıktılarda büyük sonuçlara vesile oluyor, çok küçük olasılıklar bile çok farklı bir tahmine götürebiliyordu. Bu yüzden ancak kısa vadeli hava durumu tahminleri yapılabilir teorisine varılıyordu. Bu durum da gelecek hava durum tahminlerini sınırlandırıyor yahut gerçekleşme olasılıklarını düşürüyordu.

Sonrasında bu yasa evrenin işleyiş prensiplerinden birisi olarak belirlenmiş. Teori, her şeyin birbirini zincirleme olarak etkilediğinin, bir bütündeki parçada oluşan değişikliğin, tamamına tesir ettiğinin göstergesi olmuştu aynı zamanda.

“Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir süvariyi, bir süvari bir bölüğü, bir bölük de bir ülkeyi kurtarır.”

Edward Lorenz’in bu teoreminden kader ve tasavvuftaki birlik felsefesine…

Tarihte yapılan bir savaşta Fransız bir asker yerde yaralı ve savunmasız olarak yatan Alman askerini görür. Bu asker Adolf Hitler’dir. İnsanlık adına Adolf Hitler’e yardım eder ve onu hayata döndürür. İlerleyen zamanda Adolf Hitler milyonlarca insanın ölümüne sebep olur. İşte bu kaderde yazılı olan gerçek ve dünyanın imtihanıdır aslında. Olasılıklar bu olay için ayarlanmıştır.

İnsanlık tarihindeki her yıkım sadece o ülkeyi, dini ya da ırkı mı etkilemiştir sadece?

Vücutta bir bölümün hasta ve ağrılı olmasına diğer bölümlerin kayıtsız kalması nasıl beklenir?

Mevlana’ya sormuşlar, demişler ki: “Sen her fırsatta Şems'ten ne çok istifade ettiğinden bahsediyorsun fakat Şems’ten evvelde buraların en büyük âlimi, sultanların akıl hocasıydın. Senin gibi biri ondan ne alabilir ki?”

Hz. Pir, dertli dertli cevap vermiş:

“Eskiden, demiş; eskiden…

Eskiden, üşüyünce bir battaniye alır ısınırdım.

Fakat Şems bana bir şey öğretti…

‘’Dünya Üzerinde bir tek insan üşüyorsa, sen ısınma hakkına sahip değilsin.”

Eskiden, bir tas çorba, beni doyurmaya yeterdi ama şimdi, hiçbir yemek bana lezzet vermiyor. Biliyorum ki, dünya üzerinde aç insanlar var.

Birliğe ulaşmak tasavvufi manada insan-ı kâmil olmaktır.  Vahdet-i vücut olmaktır. Allah bütün varlıklarda kendini ortaya koymaktadır. Öyleyse her şeyde Allah’ı görmektir.

İnsan dediğin daldaki meyve gibi değil, bedendeki uzuv gibi olmalı. Elma olsan yanındakini koparsalar aldırmazsın ama el olsan eğer ayağına diken batsa acısını hisseder yumruk olursun…

Bizde çorba, orada açlar varsa, elimizde bir parça mendil, orada ağlayan biçareler varsa, içimizde bir damla vicdan ama orada zalimler varsa Allah aşkına söylesenize mesafelerin ne ehemmiyeti var? Eliniz yetişmiyorsa, eğer sesiniz duyulmuyorsa ve nefesiniz ulaşmıyorsa, ateş sizi de yakmıyorsa, kalkacak ve ateşin düştüğü yere gideceksiniz.

Bir başımıza bütün bir dünyayı mı kurtaracağız? En azından bunun için çırpınacağız. Hani derler ki burada bir kelebek kanat çırpsa, taa Atlantik’te fırtınaya sebep olabilir o küçücük kanatlarıyla. Aslında biz, her birimiz, tek tek her birimiz o kelebek gibiyiz ve fakat büyük bir farkla…

 Bizim kelebeğimiz fırtınaya sebep olmaz, o incecik kanatlarını açar ve fırtınaya karşı koyar


Bu yazı 1765 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar