Reklam
Çocuğuma Okuyorum 1
Reklam
Reklam
Merve UZUN

Merve UZUN

Çocuğuma Okuyorum 1

20 Aralık 2016 - 23:49 - Güncelleme: 27 Aralık 2016 - 01:25

Mustafa Babası ile Camide

Mustafa okuldan yeni gelmişti. Babasının camiye gitmekte olduğunu gördü. “Babacığım ben de seninle camiye gelebilir miyim?” diye sordu. Babası: “Tabi evladım” dedi. Annesi: “Oğlum camiye gitmen için abdest alman gerekiyor.” dedi.

Mustafa annesinin yardımıyla abdest aldı. Annesi Mustafa’ya abdest aldırırken camiye gitmek için bazı hazırlıkların yapılması gerektiğini anlattı. Temiz kıyafetler giyilmeli, abdest alınarak, temiz olunmalı gibi…

 Camiye geldiler. Babası Mustafa’ya eğilerek: “Bak oğlum, burası bizim ibadethanemiz olan cami. Namazlarımızı burada kılarız.” dedi.

Mustafa: “ Ama babacığım, sen evde de namaz kılıyorsun?”

Babası: “ Evet oğlum evde de namaz kılıyorum ama camide diğer insanlarla yani cemaatle kıldığımız namaz, evde kıldığımız namazdan 27 kat daha fazla sevap kazandırıyor bize…”

Mustafa çok şaşırdı, ne kadar güzeldi camide namaz kılmak, ödülü çok fazla idi…

Mustafa’nın babası devam etti: “Camide ayrıca dua eder,  Allah’a bize bütün verdikleri için teşekkür ederiz. Camide iken nasıl davranmamız gerektiğini de sana kısaca anlatmak istiyorum. Camiye temiz kıyafetlerle abdest alınarak gidilir. Camiye sağ ayakla girilir, sol ayakla çıkılır. İçeride ibadet eden insanlar rahatsız edilmez, onlara karşı saygılı davranılır.”

Mustafa: “Tamam babacığım. Bunların hepsine dikkat edeceğim. Ben biliyorum, cami Allah’ın evidir ayrıca orada insanlar namaz kılarak ibadet ediyorlar, hiç saygısızlık eder miyim ”dedi. O esnada ezan okunmaya başladı. Camiye girdiler.

Mustafa’yı caminin güzelliği çok etkiledi. Tavanı çok yüksek ve parıl parıl yaldızlarla işlenmişti… Orada namaz kılan insanların önünde beyazlar içinde bir adam duruyordu. Namaz kılınırken, o ne yaparsa, herkes aynı hareketi yapıyordu. Mustafa bu kişinin kim olduğunu çok merak etti. Namaz bitti, hep beraber tesbih çekilerek, dualar edildi.

Babası Mustafa’ya: “Gel seni kiminle tanıştıracağım” diyerek Mustafa’yı merak ettiği adama doğru götürdü. Babası: “ Bu amcan bizim camimizin imamıdır. Cemaatle, hep birlikte namazımızı bize imamlar kıldırır. İmamlar camilerimizin din görevlileridir. Bizi dini konularda bilgilendirirler, tıpkı sizin öğretmenlerinizin sizi derslerinizde bilgilendirdiği gibi” dedi.

Mustafa imama doğru baktı, imam Mustafa’ya gülümsedi ve “Mustafa ne iyi yaptın da geldin, çocuklar camimizin süsüdür, seni her zaman bekleriz” dedi, Mustafa’nın başını okşadı. Mustafa İmam Amca’yı çok sevmişti. Babasıyla tekrar geldiğinde onu yeniden görebilirdi, içini bir sevinç kapladı.

Babası Mustafa’nın camiden ayrılırken sol ayağı ile adım atarak çıktığını fark etti ve gülümsedi. Eve dönerlerken her ikisi de mutlu ve huzurlu idiler. 

Merve Uzun

Bu yazı 5387 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar