Teşekkürler Polis Amca, Mehmetçik ve Sağlık Çalışanları
Reklam
Hasan ÖZÜNAL

Hasan ÖZÜNAL

Teşekkürler Polis Amca, Mehmetçik ve Sağlık Çalışanları

03 Mayıs 2020 - 02:37

Flaş haberler ile girdi hayatımıza. Hayatına giren pek çok insanı da bu dünyadan kopardı. Adına kovid-19 dendi. Onun oluşturduğu salgına da Korona salgını adı verildi.

Belki de son ayların en çok kullanılan kelimesi oldu. Bu gün yeni tanıştığım 5 yaşındaki pırlanta Yağız’a yönelttiğim “Hangi okula gidiyorsun?” sorusuna tüm masumiyeti ve içtenliği ile “Gidemiyorum. Çünkü korono salgını var” demesi bile bugün yaşadıklarımızın gelecekte de etkili olacağının bir kanıtı.

Ondan önce çok sorunlarımız vardı. Her gün tartışıyor, özellikle sosyal medyada kıran kırana fikir beyanlarında bulunuyorduk.  Bir anda hepsi bitti ve korona tümünü sildi süpürdü. Meğerki o dert ettiklerimizin pek çoğu dert değilmiş…

Bu salgına karşı kişisel önlemler ön planda olsa da toplum olarak yaşamanın gereği, yönetim önlemleri daha da önemli idi. Özellikle insanlara bunu anlatmak, gereken tedbirleri alırken de insanları üzmeden, ikna ederek ve günlük hayatlarını altüst etmemek çok önemli idi.

Dünya genelinde ve Türkiye genelinde çok olumsuz haberleri izlesek de Karaman için böyle bir sıkıntı içinde gönlümüzü ferahlatan çalışmalar gördük.

Karamanda önce kararlılık gördük. Topluma saygı gördük.

Güvenlik güçlerimiz, polisi ve jandarması ile bilgili olarak ve bilgilendirerek görev yapmanın verimini sağladılar.

Belediye, Hastane kapılarına varıncaya dek maske ve dezenfektan dağıtarak, doğumdan ölüme vatandaşımıza nasıl hizmet verilmesi gerektiğini gösterdi. Gece ve gündüz demeden çok başarılı çalışmalar sergiledi. Zabıta ve İtfaiye teşkilatları belki uyku uyumadan koşturdu.

Vefa grupları zamanla yarışsalar da gülümseyen yüzlerini hiç asmadılar.

Kızılay nerede gerekli ise orada oldu.  

İzolasyon nedeni ile belki bire bir şahit olamadık ama yerel haber kaynakları ve telefonla irtibatlaştığımız kimselerden gerçekten övgüye mazhar çalışmalar izledik.

Dünya genelinde Türkiye’nin iyi olması mutluluğuna, Karaman özelinde durumun çok çok daha iyi olması bizi ayrıca mutlu etti.

Valilik, Belediye ve güvenlik güçlerimizin bu çalışmalarından daha önemlisi sağlık sektörü idi.

Bu gün görevde bulunan Sağlık İl Müdürü ve Hastane üst yönetimi bu önemli günlerde Karaman için büyük bir şans oldu.

Rakamların bu kadar az olmasında, alınan kararlar ve personel sevk ve idaresinin büyük rolü olmuştur.  

Baştacı Babamızın Tansiyon ve Norolojik rahatsızlığı nedeni ile bu önemli günlerde sağlık sektörünün tam da merkezinde bulunarak tüm çalışmalara bire bir tanıklık ettik. Sağlık sektörü kurmaylarının aldığı yerli yerinde kararların yanı sıra tüm sektör çalışanlarının gayret, çaba ve daha da önemlisi liyakatleri, bu büyük tehlike karşısında ne kadar güçlü olduğumuzu gösterdi.

Fedakârlıkta, can feda etme seviyesinde olaylarla karşılaştık, gururlandık, göğsümüz kabardı…

Gerek salgın dışındaki rahatsızlıklar nedeni ile hastanelerimize gelen hastalardaki gerginlik, gerekse sağlık sektörü çalışanlarındaki gerginlik insan ötesi bir gayretle idare ediliyordu ki alkışı hak edecek seviyede.

Böylesi güzel tabloların arka yüzünde bariz yanlışlar yok muydu? Elbette vardı. Maskesini, eldivenini yollara kaldırımlara atanlar, çocuklarını evde rahatsızlık vermesin diye oyun parklarına kovalayanlar, alışveriş yaparken özen göstermeyen müşteri ve esnaflar, kişisel rahatından ve alışkanlıklarından taviz vermemek için dayılananlar, özgürlük anlayışını hayat yitirmeye karşı ortaya atanlar, araç içinde sanki hiçbir risk yokmuş gibi koyun koyuna seyahat edenler olmadı mı? Sayıları çok az da olsa elbette oldu.

Ama sosyal sirkilasyonu toplum hayatını felç etmeden bu kadar güzel idare etmek büyük başarıdır. Kişisel yanlışlar genele gölge düşürmemeli.

Bu bela daha bir süre başımızda dönüp duracak anlaşılan. Bu günkü çalışmalar kesinlikle bir rehavete dönüşmemeli. Yılgınlık ve bezginlik gösterilmemeli.

Elbette görev alan diğer kurum ve kuruluşları da ayakta alkışlıyoruz ama en çok da başta İl Sağlık Müdürümüzü, Hastane yönetimini ve tüm personelini ayrıca tebrik ve takdir ediyoruz.

Yine başa dönersek; yönetim çalışmalarını başarıya ulaştıracak en önemli etkinin de kişisel korunma ve talimatlara uymak olduğunun altını mutlaka çizmek gerekir…

Rabbimiz tez zamanda bu beladan bizleri kurtarsın ve bu türden başka felaketlerden de uzak tutsun İnşallah…

 

Hasan ÖZÜNAL 

Bu yazı 3594 defa okunmuştur .

Son Yazılar